Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 31 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

4. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali 24 Ağustos- 3 Eylül 2021 tarihlerinde Efes Antik Tiyatrosunda gerçekleşti. - 07.09.2021Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılından bu yana yapılmakta olan Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali bu yıl yeniden bir süredir tadilatta olan Efes Antik Tiyatrosunun büyülü atmosferinde gerçekleşti.

Sağlık Bakanlığının belirlediği maske sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak düzenlenen seyirci oturma düzeni ve orkestra dizilimi ile İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeler çerçevesinde, güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi hedeflenen 4. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivalinde opera ve bale eserlerinin yanı sıra konser ve müzikal türleri de yer aldı.

Efes Antik Tiyatrosundaki tadilat sürecinin tamamlanması ile yeniden evine dönmeye hazırlanan festival, 24 Ağustos Salı saat 21.00’de Giuseppe Verdi’nin La Traviata adlı eseriyle sanatseverlerle buluşarak başlayacaktı ancak Covid-19 nedeniyle iptal edildi.

26 Ağustos Perşembe saat 21.00’de Prag operasından Michaela Zajmı, Bledar Zajmı, Egli Prifti ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestra Flüt Sanatçısı Hürkan Ayvazoğlu’dan oluşan Prag Ensemble konseri Efes Odeon’da gerçekleşti.

28 Ağustos Cumartesi saat 21.00’de Fransız besteci Georges Bizet’nin “Carmen” operasının müzikleri ile özgün bir koreografide birleştirilen Carmen Balesi Efes Antik Tiyatrosunda sahnelendi.

3 Eylül Cuma saat 21.00’de ise, bu yıl kaybettiğimiz, opera dünyasının çok değerli iki tenoru; Ender Arıman ve Erol Uras anısına İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası Korosu ve Solistleri tarafından bir anma konseri gerçekleştirildi. Ancak Covid-19 nedeniyle koro sahne almadı.

Bu arada 3 Eylül günü gerçekleşen anma konserinde sahne alan iki solistin PCR testlerinin pozitif çıkması üzerine, bu solistlerle temas halinde olan bir sanatçı kendi isteğiyle evinde karantinaya girdi. Diğer sanatçıların kimler olduğu ise açıklanmadı. Konuyla ilgili İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikayetlerin gittiği gazetemize ulaşan kulis bilgileri arasında yer alıyor!

Bu gelişmeler olurken, 11 Eylül 2021 Cumartesi günü Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Yunus Emre temalı konserde solist olarak Azerbaycan’dan Çınara Şirinova, Kazakistan’dan  Gülzat Daurbayeva, Kırgızistan’dan Baktıbek Ibıkeev ve Türkiye’den İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Tenor Aydın Uştuk’a El Ele Senfoni Orkestrası ve Türksoy Gençlik Korosu’nun eşlik edeceği öğrenildi. Türksoy Gençlik Korosunun yanı sıra İzDOB Korosu da konser de sahne alacak.

Açıklanan bu program karşısında, “Efes Festivali’nde, üstelik açık havada Covid-19 nedeniyle sahne almayan İzDOB Korosu, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin kapalı ortamında neden sahne alıyor?” sorusunu akla getiriyor.

Efes Festivali’ne ait yukarıdaki fotoğrafta harika bir Covid-19 tablosu sergilenirken, bu konserde temaslı olup kimlikleri bildirilmeyen sanatçıların da Yunus Emre Konserinde yer alacağı gelen kulis bilgileri arasında.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021