Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1783
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Bilkent Senfoni Orkestrası bu Pazar günkü konserini, 1993-2010 yıllarında orkestranın konzertmeisterliğini üstlenen Server Ganiyev'e adıyor. - 19.11.20201937'de Bakü'de doğan Server Ganiyev, 1975 yılında Azerbaycan Devlet Sanatçısı, 1982'de Halk Sanatçısı unvanı aldı. 1983'te profesör oldu, Azerbaycan Devlet Konservatuvarı Yaylı Sazlar Ana Sanat Dalı Başkanlığına getirildi.  Server Ganiyev 1993-2010 yıllarında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde profesör, Yaylı Sazlar Sanat Dalı Başkanı, Bilkent Oda Orkestrası şefi, Bilkent Senfoni Orkestrası konzertmeisteri olarak çalıştı.

I
şın Metin yönetimindeki konserin solistleri keman sanatçıları Elvin Hoxha Ganiyev, Ceyla Ganiyeva ile Bilkent Senfoni Orkestrası viyolonsel grup şefi Hayreddin Hoxha.

Konserde Barber'ın Adagio'su, J.S. Bach'ın La minör Keman Konçertosu (BWV 1041), Vivaldi'nin Re minör
İki Keman ve Viyolonsel için Konçertosu (Op.3, No.11) ile Amirov'un "Nizami" başlıklı Yaylı Sazlar Orkestrası için Senfonisi seslendirilecek.

22 Kasım Pazar günü Bilkent Konser Salonu'nda saat 17.00'de ba
şlayacak konserin biletleri günler öncesinden tükenmiştir. 700 kişilik Bilkent Konser Salonu oturma düzeni, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında yeniden şekillendirilmiş, 150 kişi kapasiteyle sınırlandırılmıştır.

I
şın Metin müzik eğitimine İstanbul'da başladı, 1987 yılında Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ne kabul edildi, seçkin sanatçılarla kompozisyon ve orkestra şefliği alanlarında çalıştı, 2001 yılında sanatta yeterlik derecesi ile mezun oldu.

Sanatçı Türkiye'de ve yurtdı
şında seçkin konser salonlarında dinleyiciler ile buluştu. Bilkent Senfoni (sanat yönetmeni ve şefi 2004-14), Macaristan ve Şili Ulusal Filarmoni Orkestraları, Türk Devlet Senfoni Orkestraları, İsrail Haifa, Lizbon Metropolitana, Meksika Guanajuato ve İspanya Murcia Senfoni Orkestraları ile Moskova "Novo Rossiya", Atina, Selanik, Kiev, Lemberg, Tiran, Odessa, Dniepr, Kluj Devlet Senfoni Orkestraları, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası (kurucu danışman şef, 2001), Bilkent Gençlik, Dünya Gençlik ve Türk – Yunan Gençlik  Senfoni Orkestrası (kurucu şef, 2008-10) ile Kotorart, Bakü, Viyana ve Münih Oda Orkestraları ile çalıştı. Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli, Wroclaw Filarmoni, Bulgaristan Devlet Festival, Lisbon ESML Koroları ile Zwickau-Plauen Operası, Opera Nuovo ve Yunanistan Ulusal Operasını konser ve opera temsillerinde yönetti. Almanya Schleswig-Holstein 2011, Montenegro Kotorart 7., İKSV 29. İstanbul, SCAV 25.-30. Ankara, Mersin 9.-12., D-Marin 1., Eklisia 7. ve 9. Uluslararası Müzik Festivallerinde yer aldı, BeethovenFest Orkestra Kampusu 2014'de Bonn Beethoven Halle'de, Beethoven'in 9. Korolu Senfonisini yönetti.

Sanatçının yorumladı
ğı geniş repertuvarda Beethoven, Brahms, Schumann ve Tchaikovsky gibi bestecilerin tüm senfonileri, yirminci yüzyıl eserleri ile Mahler ve Shostakovich'in büyük eserleri dikkat çekmekte. Mahler'in 10. senfonisinin Türkiye prömiyerini sunan Metin, bestecinin ihtişamlı yapıtı 8 numaralı Binler Senfonisi'ni yöneten ilk ve tek Türk orkestra şefi. Uluslararası ve yurtdışı etkinliklerde ilk kuşaktan günümüze Türk bestecilerinin eserlerini sergilemeye önem veren sanatçı birçok prömiyer gerçekleştirdi.

Metin'in yönetti
ği konserler hakkında basında yer alan kritiklerde "sağduyulu ve incelikli yorum", "saydam müzikal doku", "zengin renk yelpazesi", "tını sihri, güçlü ve büyük ton", "zarif, duygusal, içten" ve "dinç, yüksek tamperamanlı performans" gibi nitelemeler yer almakta.

Metin ulusal ve uluslararası sanat ve e
ğitim kurumlarında idari görevlerde bulundu. Konser, kayıt ve yayın etkinliklerinde sanat yönetmenliği yaptı, radyo ve televizyonda sanat ve eğitim içerikli programlar yaptı. Başarıları, müzik eğitimine ve müzik beğenisinin geniş kitlelere yayılmasına katkılarından ötürü, Sevda Cenap And Müzik Vakfı "Gümüş Madalyası ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali "Hanri Atat" ödülleriyle takdir edildi, Bilkent Senfoni ile birlikte Türkiye Milli Komitesince UNICEF İyi Niyet Elçisi ilan edildi.

Halen Almanya'da Hochschule für Musik Theater und Medien Hannover'de Prof. Krzysztof Wegrzyn ile yüksek lisans e
ğitimini sürdüren Elvin Hoxha Ganiyev, çok küçük yaşta başlayan kariyerini başarılarla örmüş bir keman virtüözü. 2019 yılı İstanbul Kültür Sanat Vakfı İKSV tarafından verilen Aydın Gün Teşvik Ödülü'ne layık görüldü.

İspanya Escuela Superior de Música Reina Sofía'da Profesör Zakhar Bron'un sınıfından lisans diploması ile mezun oldu.

1997'de müzisyen bir aileye do
ğan Ganiyev kemana beş yaşında başladı. Henüz sekiz yaşındayken büyükbabası Server Ganiyev ile birlikte ilk orkestralı konserini veren sanatçı, aynı yıl Zürih Konservatuvarının genç sanatçı programına kabul edildi. On yaşındayken Vladimir Spivakov yönetimindeki Moskova Virtüözleri ile birlikte ilk konserini Kremlin Sarayı'nda veren Ganiyev bugüne kadar Zubin Mehta, Yuri Bashmet, Vladimir Fedoseyev, Gennady Rozhdestvensky, Vladimir Ashkenazy, Sasha Goetzel, Gürer Aykal, Rauf Abdullayev, Placido Domingo, Jules van Hessen ve David Bernard gibi seçkin şeflerle çalıştı.

Ivri Gitlis, Vadim Repin, Anne-Sophie Mutter, Maxim Vengerov, Cihat A
şkın, Fazıl Say ve Viktor Pikayzen gibi müzik dünyasının yıldızlarıyla Carnegie Hall, the Berlin Philharmonic Hall, the Kremlin Palace ve Moskova'daki Tchaikovsky Concert Hall, Opera Garnier Monte-Carlo, Amsterdam Concertgebouw, Athena Megaro Hall, Zurich Tonhalle, the Royal Albert Hall ve Londra'daki St. John's Smith Square gibi prestijli mekanlarda konserler verdi.

Moskova Virtüözleri, Shanghai Oda Orkestrası, Amsterdam Filarmoni, Borusan
İstanbul Filarmoni, Azerbaycan Filarmoni, Katar Filarmoni, Odessa Filarmoni, Yeni Rusya Orkestrası, BMTG NY Oda Orkestrası, Bilkent Oda ve Bilkent Senfoni Orkestrası, Tchaikovsky Senfoni Orkestrası, Bron Oda Orkestrası, Burgogne Lirik Orkestra, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni, Bursa Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Eskişehir Devlet Senfoni, İzmir Devlet Senfoni, ve Arnavutluk RTSH Orkestralarıyla konserler veren Ganiyev pek çok ödül ve onur derecesinin de sahibidir. David Oistrakh Keman Yarışması, Lipinski-Wieniawski Genç Müzisyenler Yarışması, Berlin Uluslararası Müzik Yarışması Altın Madalyası ve Viyana Uluslararası Müzik Yarışması bunlardan birkaçı olarak sayılabilir.

Tutkulu genç müzisyen Ganiyev,
İsviçre Interlaken Classics Festivali; Fransa Menton Festivali, Cannes Müzik Festivali, Voices for Peace ve Festival du Floréal Musical d'Epinal; Azerbaycan Rostropovich Festivali ve Gabala Müzik Festivali; Rusya Vladimir Spivakov Invites Festivali, Trans-Siberian Art Festivali; İstanbul Müzik Festivali ve Ankara Müzik Festivali; Almanya Oettingen Festivali ve Yunanistan Megaro Festivalinde yer aldı.

RCA Red Seal/Sony Music
İsviçre etiketi altında Italian Journey albümü için LGT Young Soloists ile birlikte kayıt yaptı. 2019 yılında ilk solo albümü "Fazıl Say's 1001 Nights in the Harem Violin Concerto" ve 2020 yılında ikinci kaydı "Ernest Chausson, Poème, Op.25" dijital platformlarda yayınlandı.

Ganiyev, ÇEV Ça
ğdaş Eğitim Vakfı Genç Yetenekler Projesi ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları tarafından desteklenmektedir.

Elvin Hoxha Ganiyev, Eugène Sartory ar
şeli, 1715 Guiseppe Guarneri "filius Andreae" kemanıyla konserler vermektedir.

Ceyla Ganiyeva, lise e
ğitimini Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulunda Vanya Millanova de Keyser ile tamamladı. 2000'de Çorum Valiliğinin düzenlediği Genç Yorumcular Oda Müziği Yarışmasına Grup Rondo ile katıldı. 2002 yılında Fransa'da Ville de Canet Roussilan Turizm, Kültür ve Spor Festivali kapsamındaki yarışmada diploma, 2006 yılında Moskova'da düzenlenen Klasik Kültür Mirası yarışmasında üçüncülük kazandı. Aynı yıl Cihat Aşkın'ın CAKA (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) projesine katıldı. Bu proje kapsamında Türkiye'nin birçok şehri ve KKTC'de konserler verdi.

Bilkent Senfoni Orkestrası, Bilkent Oda Orkestrası, Hacettepe Akademik Orkestra, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Senfoni Orkestrası ve Azerbaycan Filarmoni Orkestrasıyla solo konserler verdi. I
şın Metin, Rauf Abdullayev, Erol Erdinç, Alessandro Cedrone, Alparslan Ertüngealp ve Naci Özgüç yönetimindeki konserlerde solist oldu.  Temmuz 2007'de 12. Canetti Keman Yarışmasında ikincilik kazandı. Eğitimi boyunca Zakhar Bron, Sergey Kravçenko, Mintcho Mintchev, Dima Tkachenko, Cihat Aşkın, Sevil Uluvan ve Oliver Charlier'in ustalık sınıflarına katıldı.

Ganiyeva, lisans e
ğitimini Almanya'da Folkwang Universitat der Künste'de Jacek Klimkiewicz'in sınıfında tamamladı. Yüksek lisans ve sanatta yeterlik eğitimini Bilkent Üniversitesinde tamamladı. 2016-2020 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim görevlisi, Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı Başkanı ve Ortaokul Müdürü olarak çalıştı. Aynı yıllarda Kanun Namına grubunun solist keman üyesi olarak birçok konserde yer aldı, TRT kanalında canlı konser programları yayınlandı.  Mart 2020'den itibaren Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Fakültesinde öğretim üyesidir.

Hayreddin Hoxha, müzik e
ğitimine Arnavutluk Devlet Konservatuvarında Muharrem Denizi'nin öğrencisi olarak başladı. Konservatuvardan 1982'de başarıyla mezun olan Hayreddin Hoxha eğitimi sırasında Arnavutluk Devlet Radyosu ve Televizyonu Senfoni Orkestrasında çalışarak müzik kariyerine başladı. 1982'de Tiran'da katıldığı Uluslararası Genç Yetenekler Yarışmasında birinci oldu. 1988'de Arnavutluk Devlet Konservatuvarına çello öğretmeni olarak atandı.

Repertuvarında Vivaldi, Bach, Brahms, Çaykovski, Haydn, Schumann, Schubert, Shostakovich ve Prokofiev'in birçok yapıtı bulunan Hayreddin Hoxha, ayrıca pek çok Arnavut bestecinin yapıtlarının ilk seslendirmesini gerçekle
ştirdi. Hoxha, 1993'ten bu yana Bilkent Senfoni Orkestrasında viyolonsel grup şefi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Birinci Uluslararası Anadolu Müzik Festivaline solist olarak katılan Hoxha, Türkiye, Almanya,
İtalya, Belçika, Fransa, Yunanistan ve Yugoslavya turnelerinde Rıfat Tegja, Emir Krantja, Eno Koço, Ferdinand Dedja, Nello Santi, Serge Baudo, Alexander Dmitriev, Massimo Freccia ve Yoel Levi gibi tanınmışşeflerle sahneye çıktı. Sanatçı ayrıca Suna Kan, Server Ganiev ve Toğrul Ganiev ile konserler verdi. Ünlü Fransız maestro Fournet, Hoxha için "Entelektüel potansiyeli de olan mükemmel bir usta" yorumunda bulundu.

Halen solo resitaller ve piyanist Nermin Ganieva ile oda müzi
ği konserleri vermeye devam eden Hayreddin Hoxha'nın konserlerinin CD kayıtları da bulunuyor. Hoxha aynı zamanda, ilkokuldan sanatta yeterliğe kadar her düzeyde dersler veriyor.


BSO
BSO Gi
şesi: 312 2901775
Facebook
İnstagram

     

Şef: Işın Metin

Keman: Elvin Hoxha Ganiyev

Keman: Ceyla Ganiyeva
     

Viyolonsel: Hayreddin Hoca
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020