Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1802
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Bilkent Senfoni Orkestrası bu hafta sonu gerçekleştireceği konserde Bach, Handel ve Yalçın Tura'nın eserlerini seslendirecek! - 13.10.2020Bilkent Senfoni Orkestrasının 18 Ekim Pazar günü gerçekleştireceği konserde Johann Sebastian Bach, George Friedrich Handel ve Yalçın Tura'nın eserleri seslendirilecek. Konseri şef  Elşad Bagirov yönetecek. Yalçın Tura'nın 1960 yılında, Ertem Göreç'in Otobüs Yolcuları filmi için yazdığı 3. Süit  ile başlayacak konser, Bilkent Senfoni Orkestrası üyeleri Irina Nikotina, Albena Sezer ve Ebru Aykal'ın yorumlayacağı Johann Sebastian Bach'ın 4. Brandenburg Konçertosu (Sol majör, BWV 1049) ile sürecek. BSO, konserin ikinci yarısında Handel'in 1749 yılında bir açık hava kutlaması için yazdığı –eserin seslendirilmesinden sonra havai fişek gösterisi yapılmıştır- Royal Fireworks Music'i seslendirecek.

18 Ekim Pazar günü Bilkent Odeon'da saat 15.00'te ba
şlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir. 4000 kişilik yarı açık Bilkent Odeon'un oturma düzeni, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında yeniden şekillendirilmiş, 1000 kişi kapasiteyle sınırlandırılmıştır.

El
şad Bagirov müzik eğitimine Azerbaycan Devlet Konservatuvarında keman eğitimi alarak başladı. Daha sonra eğitimine Nikolai Rimsky-Korsakov St. Petersburg Konservatuvarında devam eden Bagirov, Arvid Yansons ve Maris Yansons ile opera ve senfoni orkestrası şefliği çalıştı. 1980'de Moskova'daki Bolşoy Tiyatrosuna şef olarak atandı. Burada opera, bale ve konserler yönetti.  Ayrıca Sovyetler Birliği'nin önemli orkestralarıyla turneye çıktı.

1986'da Türkiye ile kültürel de
ğişim programı kapsamında Sovyetler Birliği Kültür Bakanlığı, Bagirov'u İstanbul Devlet Opera ve Balesine gönderdi. Burada bulunduğu sürede Bagirov, tanınmış koreograflar ve opera prodüktörleriyle pek çok eser yönetti. Şef ayrıca çok sayıda uluslararası festivalde yer aldı.

El
şad Bagirov Bolşoy Senfoni Orkestrası, St. Petersburg Devlet Filarmoni Orkestrası, Azerbaycan Devlet Orkestrası, Moskova Devlet Senfoni Orkestrası gibi orkestraları yönetti.

El
şad Bagirov, Azerbaycan müziğine yaptığı önemli katkılardan dolayı, Azerbaycan Cumhuriyeti Seçkin Sanatçısı ödülüne değer görüldü.

Irina Nikotina Ta
şkent'te doğdu. Lisans eğitimini Taşkent Devlet Konservatuvarında tamamladı. Moskova Tchaikovsky Konservatuvarında Prof. Igor Bezrodny ile çalıştı, 1986'da doktora diploması aldı. 3. Özbekistan Keman Yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Taşkent Devlet Senfoni Orkestrasında konzertmeister olarak çalıştı, solist olarak çok sayıda konser verdi. Rusya, ABD, Hong Kong, Tayland, Ukrayna, Belarus, Estonya, Litvanya ve Norveç'te festivallere katıldı. 1993'ten beri Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi, Bilkent Senfoni Orkestrası konzertmeister yardımcısıdır.

Flüt e
ğitimini Sofya Devlet Müzik Akademisinde Stiliana Stavreva, Dimitar Georgiev, Ferens Hutira, Robert Wolf, Andrash Adoryan ve Jiry Valek ile tamamlayan Albena Sezer, 1986'da katıldığı Ulusal Provadia Yarışmasında üçüncülük ödülü almıştır. Sofya Pioner Gençlik Orkestrası ve Sofya Ulusal Operası'nda çalışş, Fransa-Niort ve Avusturya-Glognitz Festivallerine katılmıştır. Sofya Devlet Müzik Akademisi Orkestrası, Shumen Filarmoni, Bankya Oda Orkestrası ve Sofya Filarmoni Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler vermiş olan Sezer, Bilkent Senfoni Orkestrası flüt grup şefi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Ebru Aykal flüt e
ğitimine Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında Zita Zempleni ile başladı. 1990 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Altan Kalmukoğlu ile lisans, Stiliana Stavreva ile lisansüstü eğitimini tamamladı. 1999 yılında İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrasına kabul edildi. Burada 4 yıl çalıştıktan sonra 2003 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi oldu. Her iki orkestra ile solist olarak konserler verdi. Aykal halen Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

BSO Gi
şesi: 312 2901775

     

Elşad Bagırov

İrina Nikotina

Albena Sezer
     

Ebru Aykal
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021