Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Kanuni, besteci ve Devlet Sanatçısı Necdet Varol Vefat etti. - 29.03.2020Geleneksel Türk  Sanat Müziğinin önemli isimlerinden, Türk Makam Müziğinin önderlerinden, Kanuni Bestekar ve Devlet Sanatçısı Necdet Varol, bugün sabah saatlerinde İstanbul’da 95 yaşında vefat etti. Sanatçı’nın cenazesi bugün İstanbul Kireçburnu Camiinde ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazından sonra defnedilmiştir. Coronavirüs salgını nedeniyle tören düzenlenmemiştir.

İstanbul Kireçburnu’nda 1925 yılında doğan kanuni bestekâr ve Devlet Sanatçısı Necdet Varol, 1950 ve 1956 yılları arasında Ankara Radyosu'nda kanun sanatçılığı yapmıştır. Daha sonra İzmir Radyo Müdürü olan Varol, 1959 ve 1960 yılları arasında İstanbul Radyosu'nda kanun sanatçısı ve koro yönetmeni olarak görev yapmıştır. Çok sayıda sözlü ve saz eserleri bulunan Necdet Varol, bestelerinde Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Seyfi Orhon, İlkan San ve Onur Akay gibi ünlü isimlerin şiirlerini kullanmıştır.

Bestelerinden bazıları: U
şşak makamında Ağaran saçların rengine dalıp gezindik şu ömür bahçelerinde, Sultânî-Yegâh makamında Andım yine derinden seni sevgilerinden, Kürdîlî Hicazkâr makamında Aşk büyük bir yalan, Kürdîlî Hicazkâr makamında Aşk dedik atıldık bir kez derinlerine, Hüseynî makamında Benim güzel vatanım, Muhayyer Kürdî makamında Benimle olmaktan bıktıysan eğer, Hüzzâm makamında Bırak gözünden rûhuna akayım, Hüzzâm makamında Bilmem ki hâtıralar ne istersiniz benden adlı eserlerini sayabiliriz.

     

Özge Doğru, Necdet Varol ve Fulya Soyata

Emin Ongan, Necdet Varol, Münir Nurettin Selçuk ve Cüneyt Orhon

Necdet Varol, Şükran Varol ve Can Varol
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021