Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1748
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 39 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Yeni Dünya ve Anadolu buluştu! - 17.04.2008Nisan ayı başında Konzerthaus’da verdiği solo konserle Viyanalı sanatseverlerden büyük takdir alan Say, bu kez Viyana Müzik ve Plastik Sanatlar Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde yeni dünyaya (Amerika) mülteci olarak giden Çek asıllı besteci Antonin Dvorak’ın, Amerika’nın gerçek sahibi olarak kabul ettiği Kızılderililerin müziğinden esinlenerek yazdığı "Yeni dünya" adlı Mi-Minör 9.senfonisini seslendirdi.

Ardından George Genschwin’in caz ve klasiği buluşturduğu, "Rhaspody in Blue" adlı eserinin piyano ve orkestraya uyarlamasını büyük bir beceriyle sunan Say, daha sonra kendi bestesi olan ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in "Kara Toprak" eserini, orkestradaki bazı sazların katkısıyla sundu.

Türkiye ve uluslararası konserlerinde uyguladığı için artık, "Fazıl Say klasiğine" dönüşen, sol elini piyanonun içine sokup tuşları analog olarak etkileyerek bağlama sesine yakın bir ses çıkarması bu kez de salondaki binlerce Viyanalı genç sanatsever tarafından coşkuyla alkışlandı.

Say’ın coşkulu alkışlar üzerine sunduğu "katibim" eserine, perküsyon sanatçısı Burhan Öcal tef ve sesiyle eşlik ederek konsere değişik bir renk kattı. Şef İbrahim Yazıcı’nın orkestrayı yönetirken yaptığı sempatik hareketler de zaman zaman Viyanalı genç sanatseverlerin eserin sonunu beklemeden coşkuyla alkışlamalarına neden oldu. Ünlü piyanist Fazıl Say, Şef İbrahim yazıcı ve Perküsyon sanatçısı Burhan Öcal’ın ortaklaşa verdikleri konseri Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel ve Başkonsolos Sedat Önal da eşleriyle birlikte izlediler.

Say, gün içinde de Viyana’daki Atatürk Kültür Merkezini (AKM) ziyaret ederek, Viyana’da müzik eğitimi gören öğrencilerle sohbet etti. Say, AKM yöneticilerinin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Viyana’da yapmayı planladıkları gösteride konser vermesi için yapılan davete de olumlu yanıt verdi. Ünlü piyanist Fazıl Say’ın, piyano üreticisi sponsoru Bösendorf firması, konserin ardından Tuna kanalı üzerinde demirleyen Viyana adlı gemide Say başta olmak üzere orkestra şefi İbrahim Yazıcı ve perküsyon sanatçısı Burhan Öcal onuruna bir parti verdi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019