Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1745
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 66 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

11–20 Nisan 2008 tarihleri arasında “İçimiz’den Biri Carlo Domeniconi” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirilecektir. - 07.04.2008Dünyanın önde gelen gitar bestecisi ve yorumcularından biri olan Carlo Domeniconi’ye ithaf edilen bu etkinliğin temel hedefi Türk Müziğinin evrensel ölçekte tanınıp tüm dünya sanatçılarına esin vermesini sağlamaktır.

Gitar kaderim, Anadolu esin kaynağım” c.domeniconi 

Türkiye ve Türk insanıyla ilişkisini “aşka tutulmak” olarak dillendiren Carlo Domeniconi, Türkiye’de Mimar Sinan Üniversitesinde ilk gitar bölümünü kuran sanatçıdır. Türk müziği ve kültüründen derin bir şekilde etkilenen sanatçı müziğimizin her türünü incelemiş ve araştırmalar yapmıştır. Türk müzik kültürüyle ilgili geniş bir dağarcığa sahip olan sanatçı, müziğimizden esinlenen formlarla sayısız beste üretmiştir. Bu besteler her yıl gitarın ünlü yorumcuları tarafından sayısız ülkenin konser salonlarında icra edilmektedir. Bestelerinin batı müziği notasyon kurallarını zorlayan yenilikçiliği nedeniyle, birçok bestesi, en önemli müzik eğitim kurumlarında gitar bölümlerinin ders konuları arasında yer almaktadır.

“Anadolu hem Doğu'ya hem de Batı'ya açık bir coğrafya. Batılı olarak kendini yabancı hissetmiyorsun, Doğu'nun tüm zenginliğini yaşayabiliyorsun. Türk Halk Müziği ve Klasik Türk Müziği müthiş bir ses hazinesi. Gitarcı için bağlama ve ut büyüleyici tınılar içeriyor. Anadolu'da müthiş bir zenginlik var. Bu zenginlik eserlerime ilham kaynağı oldu.” c.domeniconi.

Sanatçı eserlerinde bizim kültürümüzden esinlendiğini eserlerini isimlendirirken bile açıkça ortaya koymuştur. Bazı eserleri şunlardır; Orta Şekerli Gitar Konçertosu, Türk Sazı ve Gitar için Berlinbul Konçertosu, Koyunbaba, Bir Anadolu Türküsü Üzerine Çeşitlemeler, vd… Bu bestelerden “Koyunbaba” Çin’de klasik gitarcılar tarafından son yılların en çok çalınan eser olmuştur. Türkiye’nin renkleri, Domeniconi besteleriyle, Norveç’ten Arjantin’e, Japonya’dan Kanada’ya gitar tınılarıyla yayılmaktadır.

Sanatçı İtalyandır. Uzun süredir Almanya’da yaşamaktadır. Bu çapta bir sanatçının müziğimizi dünyaya taşıması ve halen bu yönde çalışmalar yapıyor olmasına duyarsız kalınmaması ve ülkemizde de daha çok tanınması gereğinden yola  çıkarak böyle bir etkinlik düzenleniyor.

“Gitar, ya klasik üslupla ya da İspanyol-Latin tavrında çalınıyor. Ben klasik gitara yeni bir ses, sıcak bir üslup getirmeye çalıştım. Bu yeni yaklaşım farklı kültürlerden müzikseverlerin ilgisini çekiyor. Yeni tınılar arıyorum sürekli. Bu arayışın klasik gitarda yeni bir kök olmasını umuyorum. Gitar benim kaderim. Yaşadığım sürece hayal ettiğim renkleri, sesleri klasik gitar geleneğine kazandırmak istiyorum.” c.domeniconi

Ülkemiz açısından dünyada çok örneği olmayan böylesi sanatçılara ve bu tür çalışmalara  İzmir’den bir merhaba demek ve el vermek istiyoruz.


gitarizma
Sanat Etkinlikleri

Sanat Yönetmeni
Mehmet Gürgün
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019