Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1758
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 67 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Orkestra Sanatçıları Meslek Birliği Platformu bir bildiri yayımladı! - 28.10.2019Orkestra Sanatçıları Meslek Birliği Platformu bir bildiri yayımlayarak, tüm Devlet Senfoni Orkestraları Sanatçılarını, gündemde olan ve çok kısa sürede hazırlanılması düşünülen orkestraların yeniden yapılandırılması konusu üzerine, ülkemizin kazanımı orkestralara sahip çıkılması ve bu yolda kamuoyu oluşturulması gerekliliğini vurgulayan bir bildiri yayımladı.

Bildiri aynen
şöyle:

TÜM DEVLET SENFON
İ ORKESTRALARI SANATÇILARINA VE YÖNETİCİLERİNE ORTAK ÇAĞRIDIR:

De
ğerli sanatçılar,

Bilindi
ği üzere iki yıl önce, Cumhurbaşkanlığı 703 nolu kararnamesi ile 6940 sayılı C.S.O. yasasındaki 6 ve 8.maddeler yürürlükten kaldırılmıştı.

Devlet senfoni orkestralarına
şef ve şef yardımcısı atanmasındaki kriterleri içeren bu iki maddenin kaldırılmasıyla, şeflik atamalarındaki tüm idari ve sanatsal kriterler ortadan kalkarak, herhangi vasıfsız eğitimsiz birinin atanmasının yasal olarak önü açılmış, orkestraların yetkili kurullarının elinden 80 yıl sonra bu hakları alınmış oldu.

Olu
şan bu yasal boşluk neticesinde, şefliğin sanatsal ve akademik kriterleri mecburiyetten çıkarak "isteğe bağlı" hale gelmiş, gelecekte her tür kötü kullanıma da açık hale gelmiştir.

Bu çok vahim bir bo
şluktur.

Orkestra
şefliği, saygın, eğitim gerektiren, bir orkestra için hayati derecede önemli sanatsal bir pozisyondur ve mutlaka bu mesleğe dair sanatsal ve akademik normların kanunen geri getirilmesi gerekmektedir.

Yıllardır yüzlerce farklı
şefle çalışş tecrubeli orkestra sanatçıları, lutfen bu değerlendirme hakkınızı bürokratlara veya siyasetçilere devretmeyiniz. Hiçbir bürokrat, bir orkestra şefinin veya sanatçının mesleki yetkinliğini değerlendiremez, ölçemez. 80 yıllık bu hakkınıza sahip çıkarak vazgeçmeyiniz. Acilen yönetimlerinize ve idarecilerinize talepte bulunarak Bakanlık makamına ve komisyona yeni yasa çalışmasında son iki yıldır çıkarılmış bu maddenin geri konulmasının önemini anlatınız.

Bu hakkımızdan kendi rızamızla feragat edersek tarih hiçbirimizi affetmeyecektir.

A
şağıda 5 günlük süre verilen, üst makamlara sunacağımız görüş ve öneriler bunun için çok önemli bir fırsattır. Bu hususta 6 orkestramızın belki de tarihte ilk kez bir fikir birliğinde olmasının hayati önemi olacaktır.

Lütfen haklarınıza sahip çıkarak devretmeyi tercih etmeyiniz.

ORKESTRA SANATÇILARI MESLEK B
İRLİĞİ PLATFORMU

Öte yandan orkestraların yeniden yapılandırılması çalı
şması hakkında ne gibi bir çalışmanın yapıldığı yolunda net resmi bilgi alınamazken kulislere konu hakkında çelişkili bilgiler gelmeye devam etmektedir. Görünen o ki, orkestraların nasıl yeniden yapılanacağı konusu önümüzdeki günler içinde tartışmaya açık olacaktır. Bu nedenle  “Orkestra Sanatçıları Meslek Birliği”nin yukarıda yayımladığımız bildirisi daha bir değer kazanmaktadır!

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020