Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1758
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 73 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Türkiye’nin en genç ve ilk bölge senfoni orkestrası olan, her konserinde yüzlerce sanatseveri buluşturan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Büyükşehir Belediyesi’nin “tasarruf tedbirleri”nin mağduru oldu... - 16.10.2019Türkiye’nin en genç ve ilk bölge senfoni orkestrası olan, her konserinde yüzlerce sanatseveri buluşturan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Büyükşehir Belediyesi’nin “tasarruf tedbirleri”nin mağduru oldu.

Odatv’den Rabia Deniz’in haberine göre, orkestranın ana sponsorlarından Bursa Büyük
şehir Belediyesi, ekonomik sorunları gerekçe göstererek, haftalık konserlerini yıllardır Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’na, salonun “kira bedelinin karşılanması” için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı adres gösterdi.

Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nı Bursa’ya kazandırarak ça
ğdaş çoksesli müzik anlayışını halkın geneline yayma amacıyla çalışmalarını sürdüren Bursa Filarmoni Derneği, yıllık kira bedelinin karşılanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu.

Dünya çapında önemli ba
şarılara imza atan, Donizetti Klasik Müzik Ödülleri töreninde “Yılın Orkestrası” ödülünü alan ilk ve tek devlet orkestrası olan Bölge Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelecek yanıtı bekliyor…

24 YILLIK TAR
İHİNDE İLK
Orkestranın temeli 1995 yılında Uluda
ğ Üniversitesi bünyesinde Yaylı Çalgılar Orkestrası’nın kurulması ile atıldı. Orkestra, 1997 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Bursa Nefesli Çalgılar Topluluğu’nun birleşmesiyle “Bursa Senfoni Orkestrası” adını almıştı. 1999’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlanarak Türkiye’nin 6. devlet senfoni orkestrası olurken, haftalık konserlerini Bursa’da Merinos Parkı içerisindeki Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde veriyordu. Bursa Büyükşehir Belediyesi; ana sponsoru olduğu orkestranın, iştiraklerinden BİNTED’e bağlı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ni kullanmasını sağlıyordu. Orkestradan, konserlerini sürdürebilmeleri için yıllık kira bedeli olarak 600 bin TL’nin üzerinde bir rakam istendi. Daha sonra Bursa Filarmoni Derneği ile belediye arasında yapılan görüşmeler neticesinde bu rakam yarıya indirilirken, Büyükşehir Belediyesi tarafından derneğe Kültür ve Turizm Bakanlığı adres gösterildi.

Resmi yazı
şmalar sürerken, her konserinde ortalama 700 biletli seyirciyi ağırlayan,TUİK’inopera ve bale gösterilerinin resmi bilet satışlarından derlediği son istatistik rakamlarına izleyici oranı yüzde 46,5’u bulan Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, “sponsorluk krizi”nin aşılmasını bekliyor.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020