Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1749
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gümüşlük’te klasik müzik festivali, İtalyan piyano virtüözü Francesco Libetta’yı misafir etmeye hazırlanıyor. - 05.08.2019Gümüşlük’te klasik müzik festivali, İtalyan piyano virtüözü Francesco Libetta’yı Koçtaş’ın etkinlik sponsorluğunda 25 asırlık tarihi taş ocağında misafir etmeye hazırlanıyor. 8 Ağustos Perşembe günü gerçekleşecek konser, bu yıl festivalin ana mekânı Antik Taş Ocağındaki ilk konser olacak.

Solist, orkestra
şefi, besteci ve öğretmen Francesco Libetta, Aldo Ciccolini tarafından “zamanının en yetenekli müzisyeni” olarak tanımlanmış, dünyanın her köşesindeki dinleyicisini, şaşırtıcı hızdaki parmaklarıyla büyüleyen, nadir sanatçılardan biri olarak tanınıyor.

Rossini, Schubert ve Liszt’in eserlerini çalacak
16. Uluslararası Gümü
şlük Klasik Müzik Festivali dünyanın dört yanından gelen ünlü virtüözlerin konserleriyle devam ediyor. Festivalin ana sahnesi Antik Taş Ocağında 8 Ağustos Perşembe akşamı saat 21.15’te Bodrumlu klasik müzikseverlerin karşısına çıkacak olan İtalyan virtüöz Francesco Libetta, ilk olarak Gioacchino Rossini’nin, “Un petit train de plaisir” başlıklı yapıtını sunacak. Bu eserin ardından geceye Franz Schubert’le devam edecek olan Libetta, bestecinin, “Phantasie in C “Wanderer” isimli eserini seslendirecek.

2500 yıllık tarihi ta
ş ocağında Koçtaş’ın etkinlik sponsorluğu ile gerçekleşen gece, aradan sonra Macar besteci Franz Liszt’le devam edecek. İtalyan piyanist Libetta, gecenin ikinci yarısında bestecinin sırasıyla şu eserlerine yer verecek: ilk olarak, “Années de pèlerinage”, ardından “Sposalizio”; “Canzonetta del Salvator Rosa”; “Sonetto del Petrarca CIV” ve son olarak “Canzone (da Rossini) e Tarantella”.

Üstün ba
şarılarıyla tarihe geçti
20’li yaşlarının başındayken Beethoven’ın 32 piyano sonatının tamamını üst üste seslendiren ilk İtalyan piyanist olma onuruna sahip oldu. Teknik zorluğuyla meşhur Godowsky’nin 53 etüdünü, Chopin’in Etütleri üzerine ezbere seslendiren ilk ve tek piyanist olarak tarihe geçti.

Floransa, Roma, Spoleto Festivallerinde verdi
ği resitallerin yanı sıra başlıca bütün İtalyan orkestralarıyla (RAI Torino, RAI Napoli, Milano Verdi Orkestrası) solist olarak çalıştı. İtalya dışında Hong Kong, Tokyo; Miami Piyano Festivali, Lincoln Center (ABD); Chopin Festival (Duszniki Zdrój), Lodz (Polonya); La Roque d’Anthéron, Festival d’Auvers sur Oise, Salle Cortot (Fransa) ve Hamburg Laeizhalle’de konser veren Libetta, 2007’de 4. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin; ardından 2011’de ise yine festivalin bir kış organizasyonu olan Gümüşlük Klasik ve Caz Günlerinin konuğu olmuştu. 

Sınır tanımayan geni
ş repertuarı Handel ve Chopin’den daha az tanınan ve kendisine ithaf edilmiş Alkan, Godowsky, D’Avalos, Friedman ve Gesualdo yapıtlarına uzanır. Sıra dışı hafızası ve entelektüel çalışı hakkında ünlü eleştirmen Harold Schonberg şöyle yazmıştır: “Görünüşe göre istediği her şeyi çalabiliyor ve stille ilgili yoğun bir hissiyatı var.”

“zamanımızın en parlak virtüözlerinden biri”
Eserlerini kaydetti
ği besteciler arasında Beethoven, Ravel, Czerny, Balakirev ve Brahms yer almaktadır. Albümleri ABD’nde VAI tarafından yayınlanmıştır. Ünlü belgesel yönetmeni Bruno Monsaingeon genç Libetta’yı ilk dinleyişini “sarsıcı… zamanımızın en parlak virtüözlerinden biri” diye tanımlamıştır. Bu karşılaşmanın ardından Monsaingeon, Libetta’nın La Roque d'Anthéron (Fransa)’daki resitalini filme almış, DVD olarak yayınlanan kayıt Diapason d'Or ve CHOC de Le Monde de la Musique ödüllerini kazanmıştır. Eleştirmenlerin de büyük beğenisi toplayan performansı hakkında Olivier Bellamy şöyle yazar: “tekniği Rachmaninov, Lhevinne, Friedmann, Rosenthal gibi büyük ustaları hatırlatıyor ve müzisyenliği zor eserleri adeta altına dönüştürüyor.”

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019