Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Yönetmen Yücel Erten’in kaleminden, orkestra, solo, koro ve oyunlar için “Opera” - 16.07.2019Devlet Tiyatroları eski  Genel Müdürü, yönetmen, oyuncu, çevirmen, oyun yazarı ve dramaturg Yücel Erten’in yazdığı, müzisyen ve besteci Cem İdiz’in bestelediği iki perdelik “Suikast” operası, 16 Haziran 1926 günü Gazi Paşa’yı hedef alan suikast girişiminin, hazırlık aşamalarını ve sonrasını ele alıyor. Yücel Erten ve Cem İdiz yapıtlarını ‘Orkestra, solo, koro ve oyuncular için Opera’ olarak nitelendiriyorlar.

Suikast
İzmir’de, Başoturak ile Yemişçarşısı’ndan gelen sokakların, Kemeraltındaki Hükûmet Caddesiyle birleştiği noktada yapılacaktı. Burası bir dönemeç olduğu için oldukça dardı. Atatürk’ün otomobili buradan geçerken doğal olarak yavaşlayacaktı. Bu açıdan amaca en uygun yerdi. Yolun bir köşesinde Çopur Hilmi’nin arkadaşlarından Nuri’nin tuhafiye dükkânı vardı. Çopur Hilmi sık sık orada otururdu. Atatürk’ün İzmir’e geleceği gün de o dükkâna gidip oturacaktı. Ziya Hurşit ve arkadaşları da oradan geçecekler ve Çopur Hilmi ile selâmlaşacaklardı. Hilmi onları içeriye davet edecek ve Atatürk gelinceye kadar orada bekleyeceklerdi. Dükkânın bulunduğu köşe, Yemiş Çarşısı’na giden yolun ağzındaydı. Biraz ilerisinde de bir yazıhane vardı. Bu yazıhanenin önünde bir otomobil duracaktı. Önce Lâz İsmail ile Gürcü Yusuf tabancaları ile ateş edeceklerdi. Bu arada gerekirse bomba da kullanılacaktı. İlk saldırıda başarı elde edilemezse arkada duran Ziya Hurşit de ateş edecekti. İş bittikten sonra kalabalığa karışıp bekleyen otomobile binecekler, Konak İskelesi’ne gelecekler orada hazır bulunan Giritli Şevki’nin motoruna atlayıp Sakız Adası’na kaçacaklardı.

Yeri gelmi
şken atırlatmakta yarar var; Atatürk çok bilinen şu sözlerini suikast girişiminin hemen ardından İzmir’de söylemiştir: “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Suikast
Opera (2 Perde)
Yazan :  Yücel Erten
Besteci:  Cem
İdiz
Onk Ajans

Foto
ğraf: Yücel Erten ve Cem İdiz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020