Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Piyanist Hüseyin Sermet'ten tartışma yaratacak sözler... - 08.06.2019Habertürk TV'de Kübra Par'ın sorularını yanıtlayan ünlü piyanist Hüseyin Sermet, Türk müziği ve bestecilerle ilgili eleştirilerini sıraladı. Fazıl Say'ın kabiliyetli bir piyanist olduğunu buna karşılık iyi bir besteci olmadığını "Kedinin olmadığı yerde fareler cirit atar" sözüyle dile getiren Sermet, Atatürk ve Cumhuriyet dönemi ile ilgili tartışma yaratacak çıkışlar yaptı

Dünyaca tanınmı
ş piyanist Hüseyin Sermet, Açık ve Net programında ses getirecek açıklamalarda bulundu. Türk müziğinin sorunlarını anlatan Sermet, "Dünyanın neresinde orkestralar dört ay tatil yapıyor" diye sorarak, "Çağdaş besteciler Türkiye’deki orkestralarda seslendirilemiyor çünkü sanatçılarımız çağdaş notasyon bilmiyor" dedi.

Klasik Batı müzi
ğinde Türk ekolünün hiçbir zaman oluşmadığını öne süren Sermet, "Bugün mikrofonu sokakta uzatıp klasik bestecileri sorsak Mozart, Beethoven derler. Ama hiçbirinin aklına Dede Efendi ya da Itri gelmez" diye konuştu. Türk bestecilerin beste değil aranjman yaptığını söyleyen Sermet, "Şu an piyasada beste olarak dolaşan eserler, beste değil aranjman" dedi.

Sermet, dünyaca tanınmı
ş bir diğer Türk piyanist Fazıl Say ile ilgili sorulara da çarpıcı yanıtlar verdi. "Dünyadaki konservatuar öğrencilerine Fazıl Say'ı dinlettiğimizde ne tepki verirler" sorusu üzerine Sermet şunları söyledi:

"Herhalde çok muhte
şem bir şeyler söylemeyeceklerdir diye tahmin ediyorum. 'Fazıl kabiliyetli mi' diye sorarsanız yerden göğe kabiliyetli. Piyanist olarak çalışğı zaman çok iyi bir piyanist ama bestelerini soruyorsanız aynı şeyi ifade edemem. Fransız bir atasözü var; kedinin olmadığı yerde fareler cirit atar. 'Ben kediyim Fazıl'a fare dedim' anlamı çıkmasın ama kendine güvenen varsa ben imtihan usulü denemeye hazırım"

Atatürk ve Cumhuriyet yılları ile ilgili olarak da tartı
şma yaratacak açıklamalar yapan Sermet, "Maşallah Atatürkçü olmayan insan yok Türkiye’de, kripto Atatürkçüler var" dedi. "Kripto Atatürkçüler"in kim olduğunun sorulması üzerine başta FETÖ'yü işaret eden Sermet, şunları söyledi:

"Atatürk ilah de
ğil çok ciddi devlet adamıydı. Çok ciddi şeyler yarattı ve tarihteki yerini aldı. Bunu tartışan yok. Atatürk bir kul olduğu için hiçbir kulun da hatasız olmayacağı gibi hatalar yaptı. Biri harf inkılabı... Ben bunları söylediğimde birileri hop oturup hop kalkacak. Türkiye bir çırpıda 600 yıllık geçmişi ve arşivlerinden sıfırlandı. Bugün ben utanarak ifade ediyorum. Ben Osmanlı arşivlerini okumaya yeltenmedim, çünkü okumaktan acizim."

Halifeli
ğin kaldırılması ile ilgili olarak da farklı değerlendirmeler yapan Sermet, "Halifelik deyince onların aklına sadece din gelir. Onların gözünde hacı, hoca, şeyh falan bu şekilde ifade ediyorlar. Din yaşam tarzdır. Yaşam tarzı başlı başına bir kültürdür. Dini sıfırlamaya çalışmak cumhuriyetin ilk yıllarında seküler projeydi. Anglosakson dünyanın uyguladığı bir projedir. Bunu ilk İngilizler başlattı. Hindistan'da kendilerine uygun bir İslam yaratmak istediler. Türkiye'de ve Türkiye üzerinden başka ülkelerde kullanıma sokulmak üzere Fetullah Gülen olayı devreye girdi. Bunlar Türkiye'nin nasıl savrulduğunun ve nasıl ele geçirilmeye çalışıldığının kanıtı" diye konuştu. Sermet, şu soruları yöneltti: "Hilafet din midir kültür müdür? Atatürk’ün hilafeti kaldırmasını destekleyenler bugün Vatikan’a neden ses çıkarmıyor?"

Habertürk

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020