Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Batum Sanat Üniversitesi Müzik Fakültesi Orkestra ve Korosundan ”The Collabration 2” Konseri - 04.05.2019Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Akademesi ve Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuarı işbirliği ile Batum Sanat Üniversitesi Müzik Fakültesi Orkestra ve Korosu bu akşam (4 Mayıs 2019) saat: 19.00’da Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde ”The Collabration 2” çerçevesinde bir konser verdi.

Trabzon Devlet Konservatuarı, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne ba
ğlı  bir akademik kurum iken, Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr.  Osman Bektaş döneminde başlatılıp ardından yine Konservatuar Müdürü Prof. Dr. Abdullah Akat döneminde de devam ettirilen ve karşılıklı atılan imzalarla somut hale getirilen işbirliği, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin 2018 yılında YÖK tarafından yeniden yapılandırılarak içinde Devlet Konservatuarı’nın da bulunduğu bazı fakülte, yüksek okul  ve okullar Trabzon Üniversitesi adıyla yeni kurulan üniversiteye aktarılınca, Batum Sanat Üniversitesi ile Devlet Konservatuarı arasında yapılan işbirliği otomatikman sona ermişti.

Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuarı olarak yeni üniversitenin çatısı altında yeniden Batum Sanat Üniversitesi ile yapılacak i
şbirliğini çalışması olarak gerçekleşen bu akşam ki konserin finalinde söz alan Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuarı Güçlendirme Derneği Başkanı ve konservatuar eski müdürü Prof. Dr. Osman Bektaş “bu tür çalışma ve bu çalışmalar çerçevesinde gerçekleşen niteliği yüksek konserlere Trabzon dinleyicisinin ilgisizliğinden üzüntü duyduklarını” belirtti.

Konser öncesi söz alan Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Abdullah Akat, Batum Sanat Üniversitesi ile ”The Collabration 2” adıyla gerçele
ştirilerecek olan yeni işbirliğinin bir çalışması olan konserin her iki kurumun karşılıklı özveri ve çabaları ile gerçekleştiğini belirtirken, konserlerde Trabzon açısından nitelik değil nicelik sorunu olduğunu vurguladı. Söz konusu işbirliği ile ilgili teknik bilgiler de aktaran Prof. Dr. Abdullah Akat, “Batum’da gerçekleştirilen konserlerde sekiz bin civarında bir dinleyici kitlesinin konserlere katkı sağladığını ama Trabzon’da Trabzon olarak bu desteğin %1’ini sağlayabilmenin üzüntüsünü yaşadıklarını “belirtti.

Erol Küçükaksoy’un sundu
ğu konserde Batum Sanat Üniversitesi Müzik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Orksetra ve Koroyu Şef: Giorgi Aprimashvili yönetti. Orkestraya piyanoda piyanist Nino Nishnianizade eşlik etti.

Batum Sanat Üniversitesi Müzik Fakültesi  orkestra ve korosu, sundukları programda George Bizet’den Entr’acte III. Opera “Carmen”, Franz Schubert’ten “Liebe” D983a, Luigi Boccherini’den Minuet and Trio, Quintet in E, George Friedrich Handel’den önce “Lascia Cio Pianga” Aria, Opera “Rinaldo” HWV7 sonra “Ombra Mai fu” arie des Xerxes ais der Oper “Xerxes” HWV 40, Wolfgang Amadeus Mozart’tan “Alphabet”, Johannes Brams’dan “Liebeslieder” Op.52 – No. 3,4., Fabriel Faure’den “Pavane” Op.50, Erik Satie’den Gymnopedie No.1, Edward Elgar’den “Salut d’Amour” Liebeshruss Op.12, Enwin Hawkins’dan “Oh Happy day” ve Guilio Caccinni’den “Ave Maria”yı icra ettiler.

Dinleyici katılımının çok az oldu
ğu gözlenen konser, günün anısına belge ve buket takdiminin ardından sona erdi!

          


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020