Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1746
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 66 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Milli Eğitim Bakanlığı okullara Yavuz Bingöl'den ihaleyle aldığı bağlamaları dağıtacak - 14.11.2018Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2017 yılında,  Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Sanat Hayattır Derneği ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan 'Müzik Sınıflarının Altyapısını Destekleme Kampanyası İşbirliği' protokolü kapsamında okullara, bağlama ve piyano dağıtımını Kars'tan başlattı.

Kars merkezde hizmet veren Cevriye Tati
ş Ortaokulu’nda oluşturulan müzik sınıfının açılışına müzisyen Yavuz Bingöl de katıldı. Öğrencilere, Yavuz Bingöl tarafından öğrencilere uygun ebatlarda oluşturulan bağlamalar da tanıtılarak, başarı sağlanması halinde ülke genelinde okullarda kullanıma sunulacağı bilgisi paylaşıldı.

Ba
şarı sağlanması halinde, okullara, Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesindeki Sanat Hayattır Derneği'nin yapacağı, 84 bin 290 bağlama dağıtılacak.  Proje kapsamında, 3008 de piyano dağıtılması öngörülüyor.

Öte yandan gazetemizin imtiyaz sahibi ve editörü Müfit Semih Baylan konunun müzik e
ğitimi yönüyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Milli E
ğitim Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği bu anlaşmayla müzik eğitiminin özüne dayalı uygulamalardan vazgeçilip geleneksel yapıya dayanan bir müzik eğitimine geçildiği görülüyor.  Bu çerçevede aklımıza şu sorular geliyor: Iskalası eşit aralıklı olmayan bir çalgı, müzik eğitiminde nasıl kullanılabilir? Sazın fiziksel yapısından dolayı gelişme çağındaki çocukların iskelet yapısına, daha özelde kol ve parmak yapısına uymayacak bir enstrümanı çocuklar nasıl çalabileceklerdir? Bu proje AKP’nin savunduğu Prof. Dr. İskender Pala’nın kaleme aldığı “Muhafazakar Sanat Manifestosu”nun yeni bir uygulama alanı mıdır? Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların yaşamına “milli ve yerli” müziğin eğitimini mi sokuyor? Bu proje,  Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük iddialarla başlattığı ama başarısızlık ile sonuçlanan Fatih Proojesi’nin yeni bir versiyonu mudur? Tüm bu soruların yanıtını zaman içinde öğreneceğiz. Benim düşünceme göre, eğitici ve öğretici yanı olmayan geleneksel müzikler ile popülist bir müzik eğitimi modeli amaçlanmış görünüyor.”

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019