Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Müzik eğitimcisi ve besteci Salih Aydoğan müzik matematik ilişkisini çocuk şarkılarıyla anlattı. - 29.11.2015Matematiğin; türevden integrale, trigonometriden diferansiyel hesaplarına kadar uzanan, geniş bir kapsamı olmasına karşılık, günlük yaşantımıza yansıyan temel konusu dört işlem ve çarpım tablosuyla sınırlıdır. Okul kantininden pazar yerine, eczaneden köşedeki markete ve pastaneden postaneye hemen her adımda çarpım tablosunun gereksinimi hissedilir. Öyle ki, çarpım tablosunu öğrenmeden sokağa çıkmak cesaret ister.

Çarpım tablosunu bu denli günlük ya
şantımıza katabilmenin tek yolu şarkılardır. Öyle olmalı ki, her an dilimizin ucunda: 2x7=14 şiri şiri nay nay naaay, 3x8=24 tri tri nay nay naaay! Şarkılarla öğrenilen konular belleğimizde daha kalıcı izler bırakır, kolay unutulmaz. Bu şarkılarla birlikte çarpım tablosu artık matematik ya da müzik dersinin bir konusu olmaktan çıkıp, şarkı olarak söylediğimiz bir zevke, eğlenceye dönüşebilecektir. Böylelikle çarpım tablosu evde, sokakta, serviste, sınıfta dinlenerek kolayca öğrenilebilecektir.

Albümde sözü ve müzi
ği Salih Aydoğan’a, düzenlemeleri Cenk Yeles’e ait sekiz şarkı bulunmaktadır. Şarkıların, dolayısıyla çarpımların kolayca öğrenilebilmeleri için ritmik ve ezgisel ögeler önemsenmiştir. Ezgiler çocuklarımızın ilgilerinin sürekliliğini sağlamak üzere, yerel ögelerle bezenmiştir. Hüseyni'den Nikriz'e, Hicaz'dan Rast'a değin makamsal renklerle işlenmiş ve 2/4'lükten 9/8'liğe değin faklı ölçülerle örülmüştür. İki şarkıda ise tonal ve pentatonik gereçlerden yararlanılmıştır. Çocukların en sevdiği anlatım biçimlerinden biri kuşkusuz reptir ve repsiz bir albüm eksik olurdu. u nedenle şarkılardan biri rep olarak (Annem Bana Dedi Ki) bestelenmiştir. Düzenlemelerde ise armonik etkiler, farklı çalgıların farklı tınlarıyla zenginleştirilmiştir.

Çocuklarımız bu
şarkıları güle güle dinlesin, çarpımları güle güle öğrensinler.

Albümde yer alan
şarkılar:

1 -
İki Kere Bir İki Eder
2 - Üç Kere On Otuz
3 - Dubidi Dubada Du
4 - Annem Bana Dedi Ki
5 - E
ğleniriz Öğreniriz Çarpar Böleriz
6 - Pamuk Prenses ve Yedi Cüce
7 - Çi
ğneye Çiğneye Sakız Ettik
8 - Doksan Yüzden Noksandır

Dinlemek için iTunes

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021