Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

İdil Biret Belgeseli Ankara'da ilk kez gösterilecek... - 24.09.2015Devlet sanatçımız İdil Biret hakkında hazırlanmış olan "Bir Harika Çocuğun Portresi'" adlı belgesel devlet sanatçısı piyanistimizin Ankara'da Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde  gerçekleştireceği  konser öncesinde  gösterilecektir.


6 Ekim. 2015 Salı
Saat: 20.00 Belgesel Gösterimi
Saat: 21.00 Konser
Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi / Ankara


Konser Program

Bach                Kromatik Fantezi ve Füg
Chopin            8 Etüd Op. 10, 25
Scriabin         8 Etüd Op. 2, 8, 42İdil Biret

Müzi
ğe olan ilgisi iki yaşında başlayan İdil Biret,[1] dört yaşında Bach'ın prelüdlerini çalmaya başladı. İlk derslerini Mithat Fenmen'den aldı. 1948 yılında, henüz yedi yaşındayken, ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Biret'in yurt dışında eğitiminin gereksinimlerinin karşılanması için TBMM'ye bir teklif sundu. Bu teklif sonucunda İdil Biret için özel olarak çıkartılan kanun, "Harika Çocuklar Yasası" olarak bilinir. Bu kanun çerçevesinde eğitimi için ailesiyle birlikte Paris Konservatuarı'na gönderilen Biret, burada 20. yüzyılın önemli pedagoglarından Nadia Boulanger ile çalıştı. Sekiz yaşında Paris Radyosu'nda ilk konserini verdi. Fransız piyanist Alfred Cortot'dan dersler aldı. İdil Biret'ten ömrü boyunca "en değerli öğrencim" olarak söz eden hocası Alman piyanist Wilhelm Kempff, onunla müzikal ilişkisini] hayat boyu sürdürdü. Biret, 11 yaşındayken Kempff ile Mozart'ın İki Piyano İçin Konçertosu 'nu Paris Champs-Elysees Tiyatrosu'nda çaldı. Zaman zaman Kempff'in Positano'da verdiği usta sınıflara katıldı. Kempff'in 90. yaşı için düzenlenen konserde çaldı.

Sanat ya
şamı

Biret, Paris Ulusal Konservatuarı’nı yüksek piyano, eşlikçilik ve oda müziği dallarında birinci olarak bitirdiğinde 15 yaşındaydı. 16 yaşından itibaren çeşitli Dünya sahnelerinde yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk konserini 21 yaşında, Rachmaninoff’un Üçüncü Piyano Konçertosu’nu çalarak Erich Leinsdorf yönetimindeki Boston Filharmoni Orkestrası ile gerçekleştirdi. İlk Rusya turnesini piyanist Emil Gilels'in çağrısı üzerine yaptı ve bu ülkede büyük başarı kazandı. Yıllar içinde bu ülkede yüze yakın konser verdi. Biret beş kıtayı kapsayan konserlerinde Atzmon, Copland, Kempe, Keilberth, Sargent, Monteux, Fournat, Leinsdorf, Pritchard, Scherchen, Rozhdestvensky, Mackerras gibi ünlü şeflerle çaldı; Montreal, Berlin, Montpellier, Nohant, Royan, Dubrovnik, Atina, Ankara ve İstanbul festivallerine katıldı. Boston Symphony, Orchestre National de France, Orchestre Suisse Romande, London Symphony, Leningrad Philarmonic, Leipzig Gewandhaus, Dresden Staatcapelle, Tokyo Philarmonic, Sydney Symphony ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Dünya'nın her yerinde konserler verdi.

Kraliçe Elisabeth (Belçika), Van Cliburn (ABD), Busoni (
İtalya), Liszt (Almanya) gibi birçok uluslararası piyano yarışmasında jüri üyeliği yapan İdil Biret'in aldığı ödüller arasında "Lili-Boulanger" (Boston), "Harriet Cohen/Dinu Lipatti" (Londra), Polonya hükümetinin "kültür liyâkat" ve Fransız hükümetinin "Chevalier de I'Ordre National de Merite" nişanları da bulunmaktadır. İdil Biret, 1971 yılından beri devlet sanatçısıdır.

Stüdyo kayıtları

Bugüne kadar sanatını icra ettiği plak ve CD'lerin sayısı 80'i geçmektedir. Biret'in 60 ile 70ler de Atlantik ve Finnadar için yaptığı kayıtlar romantik repertuvardan çağdaş bestecilere uzanan bir yelpazededir. Sanatçı 1980'lerde plak tarihinde ilk kez Beethoven senfonilerinin Liszt tarafından yapılan uyarlamalarının tamamını seslendirmiştir. Daha sonra Frederic Chopin'in bütün piyano eserleri, Johannes Brahms'ın bütün solo piyano eserleri ve konçertoları, Sergei Rachmaninoff'un bütün piyano eserleri Biret tarafından kayda alınmıştır.[1] Bu icralar pek çok eleştirmenin hayranlığı ile karşılanmış ve sanatçının "çağımızın en önde gelen piyano ustalarından biri" olarak nitelenmesine yol açmıştır.

1995'te Chopin'in bütün eserleri dizisi Var
şova'da yapılan "Chopin Plakları Büyük Ödülü" yarışmasında jüri özel ödülünü almıştır. Aynı yıl kaydettiği Fransız besteci Pierre Boulez'in üç sonatını içeren CD Paris'te yılın "Altın Diyapozon" ödülünü almış ve Le Monde gazetesi tarafından 95 yılının en iyi plakları arasına seçilmiştir. 1997 yılında 100. ölüm yıldönümü nedeniyle Brahms'ın tüm solo piyano eserlerini beş konserlik bir dizide seslendirmiştir. Biret, ayrıca 2002'de Ligeti'nin etüdlerini kayda almıştır. Biret, Dünya'nın en geniş repertuvarlı piyanisti ünvanını taşımaktadır.[kaynak belirtilmeli] Biret'in Stravinsky'nin "Ateş Kuşu" süiti uyarlaması, hocası Kempff'in uyarlamalarını çaldığı plaklar da önemli kayıtlardandır. Biret, 2007 yılında Chopin yorumları nedeniyle Polonya Cumhurbaşkanı tarafından "Üstün Hizmet Nişanı" ile onurlandırılmıştır.

İ
dil Biret, daha önce tamamını plak haline getirdiği ve konserlerde seslendirdiği Beethoven senfonilerinin Liszt uyarlamaları dizisine 2000'lerde bestecinin tüm konçerto ve sonatlarını kayda alarak devam etmiştir. 2008'in Aralık ayında beş kıtada piyasaya çıkan "Beethoven edisyonu", bestecinin konçerto, sonat ve senfonilerinin ilk toplu sunumu olmaktadır. Bu serinin tümü sanatçıya ait bir etiketle çıkmıştır.

Hakkında yazılan eser

Fransız yazar Dominique Xardel'in piyanistin hayatını ve görüşlerini anlatan "İdil Biret-Une pianiste Turque en France” (Fransa’da bir Türk Piyanist İdil Biret) kitabı 2006 yılının Eylül ayında Fransa'da yayınlanmıştır. 2007'de "Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti: İdil Biret" adıyla Türkçe olarak da yayınlanmıştır. İdil Biret'in de yer aldığı "Piyanistler" adında birçok piyanistle yapılan söyleşilerden oluşan bir kitap yazan Xardel, yalnızca İdil Biret'i anlatan bu yeni kitabında sanatçının hayatı ve kariyerinin yanı sıra birçok değişik konudaki düşüncelerini de aktarmaktadır. Kitap, 2007'nin Ekim ayında Stacatto-Verlag tarafından Almanya'da "Idil Biret: Eine Türkische Pianistin auf den Bühnen der Welt" adıyla yayınlanmıştır. Sanatçı hakkında ayrıca Üner Birkan'ın yazdığı "Piyanodaki Harika" adlı kitap bulunmaktadır.

Ödül ve ni
şanları

1952 yılında Paris Konservatuvarı'ndaki yüksek solfej ve deşifraj bölümlerini Birincilik Ödülü ile bitiren Biret, 1957 Haziranı'nda konservatuvarda devam ettiği piyano, oda müziği ve eşlikçilik sınıflarının her birinden birincilik ödülü ile mezun oldu ve "Birincilerin Birincisi" unvanını aldı. Reine Laurent Ödülü ve Popelin mükâfatlarını kazandı.

1954 - Lily Boulanger Memorial, Boston

1957 - Paris Konservatuvarı, Konservatuvar Birinciliği

1961 - Harriet Cohen - Dinu Lipatti Altın Madalyası, Londra

Adelaide Ristori Nişanı, İtalyan Hükümeti

Chevalier de l'Ordre du Mérite, Fransa

1971 - Devlet Sanatçısı, Türkiye idil biret

1974 - Kültür/Liyâkat Nişanı, Polonya Hükümeti

1988 - Boğaziçi Üniversitesi, Onursal Doktora

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Onursal Doktora aldı

1995 - Uludağ Üniversitesi, Onursal Doktora

1995 - Grand Prix du Disque Chopin, Varşova

1995 - Altın Diyapozon, Fransa

1996 - Sevda Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü Altın Madalyası

2003 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi Onursal Doktora

2006 - Polonya Üstün Hizmet Madalyası (Chopin eserleri kayıt ve seslendirmeleri nedeniyle)

2007 - 35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Onur Ödülü'nü kazandı

Diskografi
The Art of Idil Biret: Bach - Brahms - Chopin - Debussy - Kempff Liszt/Berlioz - Rachmaninov - Schumann - Tschaikowsky 1997

Johannes Brahms, The Complete Works for Piano Solo and both Piano Concertos 2001

Brahms, Variations on a theme by Schumann op. 9 / Handel op. 24 / Paganini op. 3

Brahms, Piano Sonata No. 1 in C op. 1, Piano Sonata No. 2 in F Sharp Minor op. 2

Brahms, Piano Sonata No. 3 in F Minor op. 5 / Four Ballades op. 10

Brahms, Piano Pieces op. 76 / Two Rhapsodies op. 79, Fantasies op. 116

Brahms, Three Intermezzi op. 117 / Piano Pieces op. 118 & 119 Scherzo op. 4

Brahms, Waltzes op. 39 / Hungarian Dances Nos. 1 - 10, Naxos,

Brahms, Variations op. 21

Brahms, Theme and Variations / Sarabandes / Gavottes, Gigues / Canons / Rakoczy March

Brahms, 51 Exercises WoO 6

Brahms, Waltzes op. 39 (2. versiyon)

Brahms, Piano Concerto No. 1 op. 15; Schumann, Introduction and Allegro op. 134

Piano Concerto No. 2 op. 83, R. Schumann: Introduction & Allegro appassionato op. 92

Brahms, Piano Concerto No. 1 op. 15; Schumann, Introduction and Allegro op. 134

Piano Concerto No. 2 op. 83, Schumann: Introduction & Allegro appassionato op. 92

Boulez, Piano Sonatas Nos. 1 - 3

Fryderyk Chopin, Complete Piano Music

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 1

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 2

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 3

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 4

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 5

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 6

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 7

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 8

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 9

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 10

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 11

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 12

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 13

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 14

Chopin, Complete Piano Music, Vol. 15

Chopin, Complete Piano Music, Piyano Konçerto No. 1 op. 11

Chopin, Complete Piano Music Piyano Konçerto No. 2 op. 21

Piano Music for Children: Debussy, Tschaikovsky, Schumann

Faure, Nocturne No. 13 B-Flat op. 119 from "Rarities of Piano Music at «Schloß vor Husum»" 1989

Kempff, Italian Suite op. 68 - Piano Sonata op. 47, Transcriptions of Bach - Gluck - Händel - Mozart

Berlioz/Liszt: Symphonie Fantastique

Rachmaninov, Complete Works for Piano Solo, the four Piano Concertos, Paganini-Rhapsody

Rachmaninov, Etudes Tableaux op. 33 & op. 39

Rachmaninov, Préludes op. 23 / Cinq morceaux de fantaisie op. 3

Rachmaninov, Transcriptions and Arrangements (Bach, Behr, Bizet, Kreisler, Liszt, Mendelssohn, Mussorgsky, Rimsky-Korsakoff, Schubert)

Rachmaninov, Piano Sonata No. 1 in D Minor op. 28 / No. 2 op. 36

Rachmaninov, Morceaux de Salon op. 10 / Three Nocturnes, Four Pieces

Rachmaninov, Piano Concertos Nos. 2 & 3

Rachmaninov, Variations on a Theme of Chopin op. 22 and other Piano Works

Rachmaninov, Piano Concertos Nos. 1 & 4, Rhapsody on a Theme of Paganini

Rachmaninov, Piano Concertos Nos. 2 & 3

Rachmaninov, Piano Concertos Nos. 1 & 4, Rhapsody on a Theme of Paganini

Saint-Saens, Piano Concerto No. 2 in G Minor op. 22 & No. 4 in C Minor op. 44

Bach, Piano Concerto No. 1 D minor BWV 1052 & W. A. Mozart - Violin Concerto No. 5 KV 219

Beethoven, Piano Concertos No. 1 op. 15 & No. 4 op. 56

Beethoven, Piano Concertos No. 2 op. 19 & No. 3 op. 37

Piano Concerto No. 5 op. 73 "Emperor"

Liszt, Six Transcendental Studies after Paganini, Sonata in B Minor

Saint-Saens, Piano Concerto No. 5 in F op. 103 & Ravel, Piano Concertos in G Major & D Major for Left Hand

Ludwig Van Beethoven, The Complete Piano Sonatas, Volume 1, No. 7 op. 10/3, No. 21 op. 53 «Waldstein», No. 25 op. 79

Ludwig Van Beethoven, The Complete Piano Sonatas, Volume 2, No. 23 op. 57 «Appassionata», No. 28 op. 101, No. 31 op. 110

Robert Schumann, Fantasiestücke (Fantasy pieces) op. 12 & Johannes Brahms, Three Intermezzi op. 117

Johannes Brahms, Variations on a Theme of Haendel op. 24, Variations on a Theme of Paganini op. 35

Sergei Prokofiev, Piano Sonate No. 7 & Bela Bartok, Six Roumanien Dances - Suite op. 14 - Six Bulgarian Dances - Allegro Barbaro

Ludwig van Beethoven, Piano Sonata No. 15 "Pastoral" & Johannes Brahms, Eight Capricci and Intermezzi op. 76

Sergei Rachmaninov, Variations on a Theme of Corelli op. 42, Moments musicaux op. 16

Sergei Rachmaninov, Variations on a Theme of Corelli op. 42, Moments musicaux op. 16

Pierre Boulez, Piano Sonata No. 2 & Anton Webern, Variations op. 27

Alban Berg Piano Sonata op. 1 with chamber music of Schoenberg and Webern 1975

Maurice Ravel: Serenade grotesque, Gaspard de la Nuit & Igor Strawinsky: The Five Fingers, A Waltz for Children, Three Scenes of Petrouchka, 1976

Sergei Prokofiev, Piano Sonata No. 2 - Frédéric Chopin, Two Mazurkas - Alexander Scriabi, Piano Sonata No. 10, 1977

İlhan Mimaroğlu (* 1926), Sessions, Castiglioni - Cangianti, Bouccourechliev - Archipel IV, Brouwer - Sonata «Pian e Forte», 1978

Hector Berlioz, Symphony Fantastique op. 114, Piano version by Franz Liszt, 1979

Sergei Rachmaninov, Prelude in C sharp minor - Nikolai Miaskovsky, Piano Sonatas No. 2 and No. 3 - Alexander Scriabin, Five Preludes op. 74, 1980

Gustav Mahler, Piano Quartet - César Franck, Piano Quintet, 1982

Ludwig van Beethoven, Piano Sonata No. 8 "Pathétique", Piano Sonata No. 29 "Hammerklavier", 1986

Ludwig van Beethoven / Franz Liszt, Complete Symphonies, piano version by Liszt, 1986

Beethoven / Liszt, Symphonies No. 6 and No. 9, piano transcriptions by Lizst, 1990

Beethoven / Liszt, Symphonies No. 4 and No. 5, piano transcriptions by Lizst, 1990

Beethoven / Liszt, Symphonies No. 3, piano transcription by Lizst, 1990

Beethoven / Liszt, Symphony No. 9, 4th Movement with complete symphony in original version,

Beethoven / Liszt, Symphony No. 6, 1st Movement with some other works for orchestra

Franz Schubert, 13 Songs, piano version by Franz Liszt

Richard Wagner, 7 Opera pieces, piano version by Franz Liszt

Maurice Ravel, Gaspard de la Nuit - Miroirs - La Valse

Frydyric Chopin, Selected Piano Works, Etudes op. 10 Nos. 3-6, 8, 12; Etudes op. 25 Nos. 1, 5, 7; Waltzes op. 18, op. 34/1-3, op. 42, op. 64/1-3, op. 69/1-2

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021