Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1745
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 65 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Piyanist Üçbaşaran’in son Mozart albümüne Gramophone övgüsü - 19.10.2007ABD de yaşayan piyanistimiz Zeynep Üçbaşaran’ın son çıkarttığı ve
Mozart’ın üç sonatını içeren CD’si, ünlü uluslararası klasik müzik dergisi Gramophone ’dan övgü aldı.

‘Duyarlı ve hünerli bir piyanistin coşkun bir zevkle yorumladığı sonatlar’ olarak yorumlanan CD de Mozart’ın K. 282, K. 284 ve K. 533 sayılı sonatları yer alıyor. Bu sonatlar Zeynep Üçbaşaran’ın 2006 haziranında gerçekleştirilen 34'üncü Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde seslendirdiği yapıtlardan seçilmiş. Bu festivalin ana teması 'Doğumunun 250'nci Yılında Mozart' olarak belirlenmişti.

Eleştirmen Andrew Druckenbrod tarafından kaleme alınan ve Gramophone dergisinin 2007 Eylül tarihli kuzey Amerika sayısında yer alan yazıda ‘Tonal nüanslar için olağanüstü bir duyarlılığı’ olduğu ifade edilen Üçbaşaran’ın Mozart’a yaklaşımı da ‘müziksel cümleler içinde akorların ve ses niteliğinin işlevini mükemmel kullanan’ ve ‘kıvrak, hoş, ve enerji dolu’ olarak değerlendirilmiş. Yazıda  ‘Üçbaşaran her müziksel cümleyi yerine mükemmel oturtup vurguluyor ve parça içindeki özgün değerini kaybetmeden harikulade bir şekilde icra ediyor, bu da Mozart’ın müziğini sürekli ve coşkun bir enerji ile aşılayıp dinlemesi çok zevkli bir yorum yaratıyor’  ifadesi kullanılmış.

Bu CD Zeynep Üçbaşaran’ın Eroica Classical Recordings için kayıda aldığı 6’ıncı çalışma. Sanatçının 2005 yılında çıkarttığı, birisi Mozart’ın fantazileri ve sonatlarına ayrılmış, diğeri ise Ahmet Adnan Saygun dahil Scarlatti’den yirminci yüzyıla uzanan çeşitli bestecilerin eserlerinden oluşan albümlerinin ikisi de yine Gramophone dergisi  tarafından övgü ile yorumlanıp tanıtılmıştı.

Üçbaşaran’ın son diskinin bu çok olumlu artistik yorumunun yanısıra kaydına da dikkat çeken Druckenbrod ‘bu düzeyde bir sanatçı mükemmel bir stüdyoya layık’ ifadesini kullanmış.

Müziğe 4 yaşında İstanbul Konservatuarı’nda başlayan ve uzun süre Mozart çalan Üçbaşaran, daha sonra eğitimini Budapeşte Liszt Akademisi’nde sürdürdü ve Southern California Üniversitesi’nde müzik doktorası yaptı. Sanatçı Mozart’ın eserlerinin yanı sıra Franz Liszt ve Ahmet Adnan Saygun yorumları ile de tanınıyor.

Zeynep Üçbaşaran'ın resmi internet sitesi 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019