Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 13 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Sanat - eğitim kurumlarında peş peşe istifalar - 16.04.2015Sanat ve sanat eğitim kurumlarında bir biri peşi sıra yaşanan istifalar bu haftaya damgasını vurdu. İstifalarla ilgili resmi açıklama yapılmazken kulislerde söz konusu istifalarla ilgili yorumlar gündeme oturdu.

İlk istifa 10 Nisan 2015 Perşembe günü Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan geldi. Kurumun aralıksız beş yıldan bu yana müdürlüğü yapan viyola sanatçısı Prof. Çetin Aydar, kişisel Facebook sayfasından yaptığı bir açıklamayla müdürlük görevinden istifa ettiğini duyurdu.  Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarını ülkemizin önemli sanat eğitim kurumları arasında yer alması için uğraş  veren Prof. Çetin Aydar neden istifa ettiği hususunda bir açıklama yapmadı. Ancak kulislerde, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı kimlikli çalışmaların Ankara Üniversitesi'nin geçmişi ile ilgili bir bağlanhtısının olmadığı Ankara Üniversitesi genelinde de Klasik Batı Müziğine ilişkin geniş tabanlı hiçbir hazırlık evresi ve kurumsallaşma bulunmamasına rağmen Ankara Üniversitesi adı kullanılarak gerçekleştirilmesi gibi suni yapılanmanın daha fazla yürümeyeceği ve bu nedenle kurumun çöktüğü ve gelen bu istifanın normal olduğu konuşuldu.

Haftanın ikinci istifası 15 Nisan 2015 Çar
şamba günü Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Başrejisör  Vekili Bas Bariton Mehmet Yılmaz'ın istifasıyla geldi. Bas Bariton Mehmet Yılmaz, istifasıyla ilgili hiç bir açıklama yapmazken, bu istifanın nedeninin, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Vekili besteci ve orkestra şefi Selman Ada'nın Başrejisör Vekili Bas Bariton Mehmet Yılmaz'ın hiyerarşik düzen içinde devre dışı bırakarak, cast'lara ve prodüksiyonlara müdahale ettiği ve Kültür Bakanlığından gelen siyasei müdahaleye uyarak hareket ettiği kulislerde konuşuldu.

Daha bu istifanın nedenleri üzerine konu
şulurken bugün Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan yeni istifa haberleri geldi. Viyola sanatçı Prof. Çetin Aydar'ın müdürlükten istifa etmesinin ardından Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş tarafından Prof. Dr. Hasan Yener Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı müdürlüğüne vekaleten atandı. Bu atamanın hemen akabinde konservatuarın şan eğitmenliğini  yapan ve aynı zamanda Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin solist sanatçıları olan Arda Aktar ve  Ünüşan Kuloğlu  görevlerinden ayrıldıklarını açıkladılar. Arda Aktar istifasını kişisel Facebook sayfasından, “Ankara Üniversitesi  Devlet Konservatuvarı'nda yürüttüğüm 'Şan Eğitmenliği' görevimden istifa etmiş bulunmaktayım. Bilgilerinize” açıklamasıyla duyurdu. açıklamanın ardından  "Sevgili arkadaşlarım, son zamanlarda sanat kurumlarında yapılan yönetimsel değişiklik gibi Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarında da idari bir değişikliğe gidilmiştir.  Sanatsal vizyonum gereği istifa kararı aldım." açıklamasıyla konuya açıklık getirdi. Şan eğitmenlerinin istifasına yeni atanan vekil Müdür Prof. Dr. Hasan Yener'in atanmasının ve kulislerde sanat vizyonu üzerine yapılan eleştirilerin etkili olduğu yorumu yapıldı.

Bu istifaların ardından, bir istifa haberi daha Prof. Çetin Aydar'dan geldi. Yeni vekil müdür Prof. Dr.. Hasan Yener'in Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürlü
ğü  görevine atanmasının hemen ardından gelen bu istifa haberini  Prof. Çetin Aydar kişisel Facebook sayfasından bu sabah (16.4.2015), "Ankara Üniversitesi'nde 2012-2013 yılında öğrenci alımına başlamış, kısa zamanda fazlasıyla ilgi görerek alanında önde gelen bir program haline gelmiş olan Müzik Yorumculuğu (tezli ve tezsiz) yüksek lisans programlarını yürüten Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalgı Anasanat Dalı Başkanlığı'ndan 15 Nisan 2015 tarihinde istifa etmiş bulunmaktayım. Saygıyla duyururum. Prof. S. Çetin Aydar" açıklamasıyla duyurdu.

Önümüzdeki süreçte neler ya
şanacağı, başka istifaların olup olmayacağı sanat - eğitim çevrelerinde merakla beklenmektedir.


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020