Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 46 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Yeni DOB Genel Müdürü Selman Ada TÜSAK ile ilgili görüşlerini açıkladı: - 25.07.2014Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) şefliğine önceki gün itibarıyla atanan orkestra şefi ve besteci Selman Ada, ilk kez Cumhuriyet’e konuştu. Sanat kurumlarını lağveden Türkiye Sanat Kurulu (TÜSAK) Yasa Tasarısı ile ilgili olarak Ada, “şimdiye kadar yaptığı açıklamalarını kurumun başına atandıktan sonra yapmayacağını” belirterek, “Bakanlıkla iyi niyietle karşılıklı bir formül uygulayabileceğimize inanıyorum. Kurum olarak fikir beyan etme durumumuz olamaz. Çünkü o güç Sayın Bakanımızda, Başbakanımızda ve Cumhurbaşkanımızdadır” dedi.

 

Ada, “Sayın Rengim Gökmen’in TÜSAK Yasa Tasarısı’na son dönemde yaptığı eleştiriler nedeniyle görevden alındığı belirtiliyor. Siz de daha önce TÜSAK ile ilgili olarak ‘Bu nasıl bir tasarı. Anayasaya aykırı’ şekinde bir beyan vermiştiniz. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna şu yanıtı verdi: “Sayın Rengim Gökmen’in genel müdür makamında otururken TÜSAK’a karşı olduğunu beyan ettiği için bir sıkıntının oluştuğu yönünde haberler var. Ben ise makama ilk kez oturdum. Benim TÜSAK’la ilgili genel müdür olmadan önceki görüşlerim ayrı bir yerde ama benim şu anda sanatçılarımızın geleceğini karartmamak, kurumlarımızın devamını sağlamak gibi bir görevim var. Dolayısıyla bir fikir beyan edecek halim yok. En yoğun şekilde, bir mutabakat, bir anlaşma ve iyi niyetle bakanlığımızla karşılıklı bir formülün uygulanabileceğine inanıyorum. Bir diğeri ise zaten bu gibi konularda bizim fikir beyanımız ancak kişisel olabilir. Kurum olarak fikir beyan etme durumumuz olamaz. Çünkü o güç, politika, Sayın Bakanımızda, Başbakanımızda ve Cumhurbaşkanımızdadır. Tabii ki sakıncalı durumlar için konuşmak görevimizdir ancak bu da kişiseldir. İnsanlığın özgürlüğü dahilindedir. Bu noktada, TÜSAK’la ilgili kişisel olarak bundan sonraki fikirlerimi söylemem. Benim görevim, kurumun en iyi şekilde işlemesini sağlamaktır. Bu tür sorular Sayın Bakanımıza, Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza sorulabilir. Polemiğe girmek istemiyorum.”

Cumhuriyet

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020