Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

24. Festival Saygun Özel Programı ile Sona Eriyor - 30.04.2007Sevda – Cenap And Müzik Vakfı'nca düzenlenen 24. Uluslararası Ankara Müzik Festivali doğumunun 100.yılı kutlanan değerli bestecimiz Ahmet Adnan Saygun'un eserlerine ayrılmış özel bir programla sona eriyor. 24. Festival, Vakfın ilk Danışma Kurulu Başkanı da olan dünya çapındaki bestecimizin 4 Halk Türküsü ile açılmış ve festival genelinde de farklı besteleme tekniklerinden örnekler sunulmuştu.

Saygun'un 1.Piyano Konçertosu ile 4. Senfoni'sinin seslendirilece
ği Kapanış konserinde Başarılarıyla Ankara'nın gururu olan Bilkent Senfoni Orkestrası'nı Saygun'un öğrencisi şef Gürer Aykal yönetirken, konçertoyu ise yine Saygun'un bir başka öğrencisi Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay yorumlayacak.

Türkiye’nin ilk özel, akademik, uluslararas
ı sanat topluluğu olma özelliğini taşıyan ve "Sanatın toplumsal yaşamada işlevsel kılınması" amacıyla hareket eden Bilkent Senfoni Orkestrası , çeşitli sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapmış, pek çok ödüle layık görülmüştür. Yurtiçinde ve yurtdışında verdikleri konserlerinin yanısıra sayısız kayıtlarına eklenen EMI ve NAXOS etiketiyle yayımlanan albümleriyle uluslararası arenada ülkemizi başarıyla temsil eden Bilkent Senfoni Orkestrası bir kez daha Ankara’nın Festivali’nde.

Şef Gürer Aykal, Saygun'un öğrencisi olarak Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra başta Royal Academy olmak üzere İngiltere ve İtalya'daki eğitim kurumlarında orkestra şefliği konusunda ileri çalışmalar yaptı. Hurst, Previn ve Ferrera gibi ünlü şeflerle yaptığı çalışmaların ardından Türkiye'de başta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası olmak üzere pek çok orkestra yönetti ve yurtdışında da pek çok ünlü orkestranın konuk şefliğini yaptı. Bilkent Üniversitesinde orkestra şefliği dersleri veren Aykal, halen İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrası'nın sürekli şefliğini ve genel müzik direktörlüğünü yapmaktadır.

Adnan Saygun ve Mithat Fenmen'in özel eğitimleri ile hızla ustalaşmış olan Gülsin Onay, eğitimini Paris Konservatuvarını birincilikle bitirerek tamamlamış. Dünyanın önde gelen şef ve müzisyenleriyle çalışan piyanistimiz repertuvarındaki klasik, romantik ve 20.yy bestecilerinin yanısıra Türk betecilerinin de eserlerini kaydetmiştir. Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan piyanist Gülsin Onay pek çok ülkede ğretmeninin eserlerini seslendirmeyi ilke edinmiştir.

Bilkent Üniversitesi'nin katkılarıyla gerçekleşecek Kapanış Konseri 30 Nisan Pazartesi akşamı saat 20.30'da MEB Şura Salonu'nda.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021