Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1746
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 75 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Trabzon bir "beyefendi"sini daha yitirdi. Müzisyen Ahmet Yardımoğlu'nu kaybettik! - 22.10.2006Trabzon'un müzik tarihinde ritm saz olarak az yetişen ve hatta yeri az doldurulabilecek bir sanatkar olan Ahmet Yardımoğlu'nu 19. Ekim. 2006 gecesi geçirdiği kalp krizi sonunda kaybettik.

Ahmet Yardımoğlu 1940 yılında Akçaabat'ta doğdu. Musiki ile tanışması çok genç yaşlarda olmuştur. Zaten Trabzon şehrinin sosyal hayatı içinde musıki ayrılmaz bir bütün olduğu için Trabzon'un kent yaşayanları musıki ile çok genç yaşlarda tanışırlar. Ahmet Yardımoğlu daha 15 yaşında ike 1955 yılı sonlarında, avukat Coşkun Güner'in aracılığı ile Trabzon türk Musıkisi Cemiyeti'nin bir çalışmasına dinleyici olarak gitmesi onun müzik çalışmalarının başlangıcıdır. O tarihlerde aynı cemiyetin halk müziği kolunda bağlama çalmakta olan bir arkadaşının davetiyle gittiği halk müziği korosunun bir çalışması esnasında bestekar kemani Temel Şükrü Doğru ile tanıştı. Temel Şükrü Doğru, halk müziği korosunu çalıştırıyor aynı zamanda o zamanki adıyla klasik koroda keman çalıyordu. Temel Şükrü Doğru salında tek dinleyici olarak Ahmet Yardımoğlu'nu görünce onu koroya davet etti. Bunun üzerine sesinin uygun olmadığı gerekçesi ile koroya katılmak istemeyen Ahmet Yardımoğlu, Temel Şükrü Doğru'nun ısrarını kıramayarak müzik hayatına korist olarak başlamış oldu. Daha sonra sanat müziği korosuna alındı.

Ritm sazda teknik olarak kimseden ders almadı. Çünkü bu konuda ona ders verebilecek kimse yoktu. Temel Şükrü Doğru'nun ifadesine görü ilk bilgileri "ayakla ritm tutarak" öğrenmiş. Uzun yıllar koroda ritm saz çalınca deneyimi arttı ve yeri zor doldurulacak bir sanat zirvesine ulaştı.Musıki hayatı boyunca bir çok radyo sanatçısıyla ve diğer profesyonel sanatçılarla birlikte defalarca programlar yaptı. Konserler verdi. Her programdan sonra bu sanatçıların methiye ve takdirlerini aldı. Ancak tevazuyu elden bırakmayarak sanatını icra etmiş ve devamlı ufkuna bakarak müzik tarihimizde hiçbir erozyonun aşındıramayacağı bir iz bırakmıştır.Sanatından hiçbir zaman maddi çıkar gözetmemiştir.

Ne yazık ki 1983 yılında işlerinin yoğun olması ve bu şartlar altında amatörlüğün daha fazla devam etmeyeceği düşüncesi ile bu değerli sanatkar musıki hayatını, arkadaşlarının destekçisi olarak kılmaya karar vererek musıki hayatını noktalamıştır.

Trabzon'da mesleği olan sigorta eksperliğini uzun yıllardan beri sürdürmekte olan Ahmet Yardımoğlu'nun ani kaybından büyük üzüntü duyduğumuz kesindir. Kendisine Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.

Işıklar içinde yatsın!

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019