Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1745
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 66 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Mersin’in uluslararası günleri - 01.10.2006Sanatın ve tarihin buluştuğu şehir Mersin’de organize edilen Uluslararası Müzik Festivali’nin 5.’si 21 Eylül’de başladı.

Her yıl festival izleyicisini dünyaca ünlü sanatçılarla buluşturan festivalin bu yılki en özel konuklarından biri, müziğiyle tüm dünyanın kalbini kazanan Soprano Sumi Jo.

İzleyicisini, dört yıldır, müziğin evrensel boyutuna taşıyan 5. Mersin Müzik Festivali 21 Eylül’de başladı. Bu yıl da, müziğin Mersin’de daha bir anlam kazanacağı festival birbirinden özel konuklarıyla, dinleyicilere, müziğin tadını tarihi bir kentte yaşama ayrıcalığını sunuyor.

“CENNETTEN GELEN SES” SUMİ JO
Sanatın ve tarihin buluştuğu şehir Mersin bu yıl müzikle dünyaya sesleniyor.

Türkiye’de ilk kez Mersin Uluslararası Müzik Festivali arayıcılığıyla sahne alacak olan Sumi Jo, Kore kültürünün önemli bir temsilcisi.

Maria Callas ve Dame Joan Sutherland’ın öğrencisi olarak sanat dünyasına adım atan Sumi Jo, günümüz operasında kolaratür soprano olarak dünya çapında önemli bir ses ve kendi dalında bir diva.

Sahnede, doğanın kendisine bahşettiği tüm yetenekleri ustaca kullanan Sumi Jo, seyirciye eşsiz sesiyle öyle bir müzik keyfi yaşatıyor ki adeta notalar onun sesiyle canlanıyor, hüzünleniyor, gülüyor, ağlıyor, öfkeleniyor.

Notaları, insani deneyimlere dönüştüren eşsiz ses Sumi Jo cennetten gelen bir ses gibi, V. Mersin Müzik Festivali’nde dinleyenleri müziğin değişik boyutlarında yolculuğa çıkartacak ve festival izleyicisine çok farklı bir müzik zevki yaşatacak.

DÜNYA MÜZİĞİNİN KALBİ MERSİN’DE ATIYOR
Açılışının, Schloss Schönbrunn Orkestrası konseri ile yapıldığı festival, on gün boyunca dinleyicilere her renkten müzik ziyafeti sunacak.

Programın ikinci günü, müziğini caz, funk, roman, batı müziği ve Avrupa klasik müziği ile harmanlayarak doğu-batı sentezi yaratan sanatçı Burhan Öçal ile Drum Quintet konseri seyirciye coşkulu anlar yaşattı.

Onay Sanat Genç Yetenekler Piyano Güzellemesi ile 7-15 ve 16-18 yaşları arasındaki genç yeteneklerin ve Murat Kodallı yönetiminde, Çağ Erçağ’ın solist olarak yer aldığı Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin sahne almasıyla festival devam etti.

Festivalin diğer önemli konuklarından biri de Kirov Bale Yıldızları.

1860 yılında resmi olarak kurulan, bu yıl 224. kez sezon açacak olan, hem ülkesinde hem de yurtdışında temsiller yapan dünya dans arenasında başarılı kariyerleri ile tanınan dansçılardan oluşan topluluk, bale temsili ile festival izleyicisinin karşısına çıkacak.

Kaçırılmaması gereken bir diğer etkinlik ise kuruluşundan bu yana Bosna - Hersek, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan’da ve yurt içinde bir çok konser veren, Türk Dünyası’na ait pek çok enstrümanı icra eden Türk Dünyası Müzik Topluluğu’nun vereceği konser olacak.

Tiyatro Tempo’nun sahneleyeceği Çocuk Gösterisi ile çocukların da unutulmadığı festival ünlü Avusturyalı piyanist Roland Batik’i de ağırlıyor. Dünya Mozart Yorum Ödülü sahibi olan Roland Batik Avrupa’nın en başarılı piyanistlerinin başında geliyor.

İtalyan flüt sanatçısı Vieri Bottazzini, 6 flüt sanatçısıyla birlikte vereceği konser ile festivalde yer alan bir diğer önemli isim.

Uluslararası üne sahip olan sanatçı, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda ve Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nde eğitmen olarak görev almakta.

Festivalin kapanışı ise, 2 Ekim’de, Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde, sesiyle dünyanın kalbinde taht kurmuş Sumi Jo konseri ile olacak.


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019