Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1747
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

İspanyol Senfonisi'ne Çakkıdı süslemesi - 23.09.2006Bodrum'un da artık önemli bir klasik müzik festivali var biliyorsunuz. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali'nin bu yıl ikincisi düzenledi ve 25-28 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. Konsantre bir fistivaldi ve klasik müzik tutkunlarını fazlasıyla memnun etti. Geçen hafta yerim kalmadığı için izlenimlerimi ve dedikoduları yazamamıştım, biraz geç de olsa bu hafta onları aktarayım.

26 Ağustos Cumartesi gecesi, Turgutreis Klasik Müzik Festivali'nde ünlü kemancı Ilya Gringolts CRR Senfoni Orkestrası eşliğinde Lalo'nun İspanyol Senfonisi'ni seslendirdi. D-Marin içindeki 3 bin kişilik açıkhava sahnesi, sahildeki gece kulüplerinin kuş uçuşu 100 metre uzağındaydı.

Eserin ortasına doğru sahnenin arkasından "çıstak"lar yükseldi. Bir süre sonra yüksek sesle "Çakkıdı" çalınmaya başlandı. İzleyicilerin bakışı, en öndeki davetli sırasında oturan ünlü emekli orgenerallere ve çevredeki korumalarına yöneldi. Ancak siviller harekete geçti. Ön sıradaki eski Dışişleri Bakanı, yazar Prof. Dr. Mümtaz Soysal dayanamayıp yerinden kalktı. Sahne gerisine gidip görevlileri uyardı. Buna karşın "Çakkıdı" seansı bütün gece sürdü. Ama ertesi gece çıt yoktu.

Dört ayrı senfoni orkestrasının başarılı konserler verdiği, günbatımında zorlu programlarla dört resitalin gerçekleştirildiği festivalde en çok konuşulan konu, yüklü bir kaşe karşılığı açılışı yapan ikiz piyanistlerin kaprisiydi.

İstanbul ve Ankara'dan üç konser piyanosunu Bodrum'a taşıttıran, İKSV'nin özel ricalar üzerine gönderdiği, çok ünlü solistlere verilen piyanoyu "telleri oksitlenmiş" diyerek beğenmeyen ikizler, son ana kadar sahneye çıkmamakla tehdit edip festival yöneticilerine soğuk terler döktürdü.

Meğer Türkiye'de iki adet bulunan 2000 sonrası, 200 milyarlık Steinway'lerden birini istiyorlarmış. Bu arada Almanya'dan akordörlerini getirtmişler. Sözleşmede olmadığı halde akordörün yol masrafını karşılayan, talep ettiği ücreti ödeyen festival yöneticileri ertesi gün ikizlerin telefonla dört kat fazla akordör ücreti talep etmesi üzerine şaşkına dönmüş. Duyduğuma göre sert bir tartışma yaşanmış ve ilişkiler kopmuş. Festivalciler "İkizler mi, bir daha asla" diyorlarmış.


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019