Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Cabo Verde'nin incisi MAYRA ANDRADE Cabo Verde'den Brezilya'ya kadar uzanan repertuvarıyla 28 Kasım’da CEMAL REŞİT REY'de! - 25.11.2011Henüz 16 yaşında iken Kanada Ottawa’da gerçekleştirilen şarkı yarışmasında Jeux de la Francophonie” altın madalyasının sahibi olan Mayra Andrade, Küba'nın başkenti Havana'da doğduğu ve ilk yıllarını Cabo Verde’de geçirdiği halde çocukluğunu Senegal, Angola, Almanya gibi farklı coğrafyalarda yaşamış genç bir yıldız.  2010'un Eylül döneminde Paris’te Studio 105’te kayıtlarını gerçekleştirdiği ve “Studio 105” adını verdiği ilk canlı konser kaydı albümüyle büyük beğeni toplayan yıldız Cabo Verde'nin yepyeni Cesaria Evora'sı olarak gösteriliyor. Şarkılarında günlük yaşam, hayat ve aşk üzerine birbirinden ilginç hikâyeler anlatan Mayra genç yaşına rağmen, Almanya Müzik Eleştirmenleri Ödülü'nden BBC Radyo 3 Dünya Müziği Ödülü'ne kadar birçok ödülün sahibi. 

Cabo Verde'nin zengin müzik kültürünü farklı tarzlarla buluşturan Mayra sımsıcak şarkıları ile 28 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda! 

28 KASIM 2011 - SAAT:20:00, CRR  

MAYRA ANDRADE Hakkında 

Mayra Andrade 1985 yılında Küba’nın başkenti Havana’da dünyaya gelmiş. Çocukluk yıllarında önce Cabo Verde’de ve sonra sırasıyla Senegal, Angola, ve Almanya’da büyüyen genç sanatçı , sonraki yıllarda da yılda en az iki ayını hep Cabo Verde’de geçirerek büyümüş. Cabo Verde’nin eşsiz güzellikleriyle bilinen adalarından Santiago’da çocukluk yıllarını geçirirken müzikal anlamda ilk etkilendiği sanatçının Brezilyalı müzisyen Caetano Veloso olduğunu ve ezberlediği ilk şarkının “O Leazinho” olduğunu hatırlıyor. 

Mayra bir genç kız olarak şarkı söylemeye heveslendikten çok kısa bir süre sonra 16 yaşında iken Kanada’da, Ottawa’da 2001 yılında “Jeux de la Francophonie” yarışmasında  altın madalyanın sahibi olmuş.17 yaşında Paris’te şan dersleri almaya başlayan Mayra , bu sırada besteci Orlando Pantera tanışıp beraber çalışmaya başlamış. Özellikle Portekizce konuşan yerlerde sahneye çıkmaya başlayan Mayra Cabo Verde’nin şehirleri Mindelo ve Praia dışında Lizbon’da da sahne almış. Almanya’da 2007 yılında Eleştirmenler Ödülü de alan Mayra, 2008 yılında da prestijli bir ödül olan BBC Radio 3 Dünya Müziği Ödülü’nün de sahibi olmuş. 

2006 yılında yayınladığı ilk albümü “Navega” ile tüm dikkatleri üzerine çeken Cabo Verde’li sanatçının Brezilya müzikleriyle renklendirdiği özgün tarzı dünyaca ünlü Cesaria Evora ile karşılaştırılıyor. 2006 yılında yayınladığı “Navega” isimli albümüyle dikkatleri üzerine çeken Cape Verde’li sanatçının 4 yıl aradan sonra yayınladığı “Storia Storia” albümü de tüm dünyada yine büyük ilgiyle karşılanmış. 2000’li yıllarda farklı kültürlerin buluştuğu kozmopolit şehir Paris’e taşınan sanatçı genç bir dünya müziği yıldızı olarak tüm dünyada konserler vermeye devam ediyor.  

2010'un Eylül döneminde Paris’te Studio 105’te kayıtlarını gerçekleştirdiği ve “Studio 105” adını verdiği ilk canlı konser kaydı albümünü yayınlayan Mayra yepyeni müziklerle karşımıza çıkıyor. Gitarda Munir Hossn, perküsyonda Zé Luis Nascimento ve bas gitarda Rafael Paseiro’nun oluşturduğu akustik üçlünün eşlik ettiği Mayra Andrade’nin bu çok özel prodüksiyonunda, çelloda Vincent Ségal ve vokallerde Hugh Coltman gibi isimler albümün konuk sanatçıları oluyorlar. Sanatçının hem CD hem DVD olarak sunduğu prodüksiyonu hayranlarına müthiş bir müzik ziyafeti sunuyor. 

“STUDIO 105” Hakkında 

Mayra Andrade’nin “Studio 105” adını verdiği albüm sanatcının ilk canlı konser albümü. Cabo Verde’li sanatçı bu albüme baştan aşağı yepyeni bir prodüksiyon yaratmak fikriyle yola çıkmış. 2010 Eylül döneminde Paris’te Studio 105’te kayıtları gerçekleşen albümde sanatçının “Navega (2006)“ ve “Storia Storia (2009)“ albümlerindeki şarkılarının radikal düzenlemelerle yenilenmiş halleri yeralıyor. Albümdeki 4 şarkı “Navega” albümünden diğer 4 şarkı “Storia Storia“ albümünden. İlk kez kaydedilen 3 cover şarkıyla Mayra canlı şarkı söylemenin gerçek motivasyonu olduğunu bir kez daha gösteriyor.

 Albümün açılış şarkısı “Kenha ki ben ki ta bai” 80’lerin Cabo Verde’li meşhur grubu Finaçon’a ait bir şarkı. Şarkı Mayra Andrade’nin kişisel öyküsünü de anlatıyor ve Cabo Verde’nin iki güzel adası Santiago ve São Vicente arasındaki çekişmelere gönderme yapıyor. Mayra’nın babası São Vicente’den ve annesi ise Santiago’dan.  

Geleceğin Cesaria Evora’sı olarak lanse edilen Mayra’nın bu yepyeni kayıtlarında da tıpkı “Storia Storia” albümünde olduğu gibi günlük yaşam, hayat ve aşk üzerine hikâyeler anlatılıyor.  

Sanatçının canlı konser kayıtları arasında Serge Gainsbourg’un “La Javanaise” ve bir Beatles şarkısı olan “Michelle”in Mayra yorumları da var.  

Biletler Biletix'de!  www.biletix.com
Biletix Ça
ğrı Merkezi (0 216 556 98 00)  
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020