Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bu yıl da özel bir programla sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. - 03.11.2011Sanat yönetmenliğini Fazıl Say'ın yaptığı festival, 25 Kasım - 17 Aralık tarihleri arasında Antalya'da gerçekleşecek.

Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya'da bulu
şturan festival, 12. yılında da sanatseverlere unutulmaz bir klasik müzik şöleni yaşatacak.

Ana sponsorlu
ğunu Volkswagen'in yaptığı festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş repertuvarı ve renkli programı ile dikkat çekiyor.

Festival, sadece sahnedeki konserler ile sınırlı kalmayacak; sanatçılar, okullarda düzenlenecek workshop'larla ö
ğrencilerle buluşacak.

Geçen yıllarda oldu
ğu gibi bu yıl da, şehrin uzak bölgelerinde düzenlenecek halk konserleri ile konserlere gelme şansı olmayanlar klasik müzik ile tanışma fırsatı yakalayacak.

Biletler Biletix'te satı
şta

25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Antalya'da gerçekle
şecek 12.Uluslararası Antalya Piyano Festivali'nin biletleri Antalya Migros Vakkorama'dan, Antalya She Mall Alışveriş Merkezi'nden, Antalya Muske Turizm'den,  Biletix perakende satış noktalarından, www.biletix.com adresinden ve 0 216 556 98 00 numaralı çağrı merkezinden alınabilir.

Ayrıca; 14 Kasım 2011 tarihinden itibaren, Antalya Kültür Merkezi'nde açılacak olan gi
şeden de bilet temin edilebilir. Antalya Kültür Merkezi Gişe Tel: 0242 238 53 08

Festivalin Bilet Fiyatları

Balkon    : 30  TL
Salon      : 35 TL
Kombine : 200 TL ( Tüm etkinlikleri kapsar)

Festival açılı
şı Say'ın eserleriyle

Festivalin açılı
ş konserinde, bu yıl da, dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say'ın imzası var. Say'ın bestelediği 'Trompet Konçertosu'nu, ünlü trompet sanatçısı Gabor Boldoczki seslendirecek.

Ardından  Fazıl Say ve Gabor Boldozcki, Shostokovich'in "Piyano, Trompet ve Yaylı Çalgılar Konçertosu" nu birlikte yorumlayacak.

25-26 Kasım tarihlerinde, saat 20.30'da düzenlenecek açılı
ş konserinde Say'ın tüm dünyada büyük ilgi gören 'İstanbul Senfonisi' eseri de yer alıyor. Eserin solistleri ise Burcu Karadağlı (Ney), Hakan Güngör (Kanun) ve Aykut Köselerli (Vurmalı çalgılar) olacak. Gecede Şef Gürer Aykal yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sahne alacak.

Festivalin 'Genç Yetenekler'i

Kamuran Gündemir anısına her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'Genç Yetenekler' konserinde, genç piyanistler izleyici kar
şısına çıkacak.

27 Kasım günü, saat 14.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde verilecek  ücretsiz konserde, Ay
şegül Yörükoğlu, Eylül Esme Bölücek, Lara Melda ve Suzanna Rudanovskaya sanatseverlerle buluşacak.
 
Labeque Karde
şler'den özel bir konser

Güçlü programıyla dikkat çeken festivalin bu yılki özel konukları arasında, Katia & Marielle Labeque piyano ikilisi de bulunuyor.

29 Kasım günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde sanatseverlerin kar
şısına çıkmaya hazırlanan Labeque Kardeşler, ünlü besteciler Debussy, Stravinsky, Ravel ve Gershwin'in eserlerinden oluşan bir program sunacak.

200'üncü do
ğum yılında 'Liszt Gecesi'

Ünlü Macar besteci ve piyano virtüözü Franz Liszt, do
ğumunun 200'üncü yılında, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de farklı konserlerle anılıyor.

İzleyenlerin merakla beklediği 'Liszt Gecesi'nde; Dezsö Ranki ve Edit Klukon'un, bestecinin unutulmaz eserlerinden oluşan bir repertuvar sunacak olmasının  yanı sıra gecede Liszt'in Faust Senfonisi adlı eserinin daha önce hiç  seslendirilmemiş bir versiyonu da ilk kez Antalya'da seslendirilecek. Konser, 1 Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.   

'Igudesman & Joo' ile  e
ğlence devam ediyor

Festivalin bu yılki keyifli sürprizlerinden biri, klasik müzi
ği eğlenceli sahne şovlarıyla birleştiren Igudesman & Joo. Dünyanın ilgiyle takip ettiği ikili, 3 Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirecekleri 'A Little Nightmare Music' adlı şovlarıyla, klasik müzik ve kahkahayı aynı sahnede buluşturacak.

Michel Camilo Trio'dan muhte
şem caz konseri

Festival, ünlü  besteci ve piyanist Michel Camilo Trio ile keyifli bir caz gecesine de ev sahipli
ği yapacak. Latin ve caz müziğin efsane isimlerinden, Grammy ve Emmy ödüllü piyaniste, Charles Flores ve Cliff Almond eşlik edecek. Konser, 5  Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Müzi
ğin dahisi Nobuyuki Tsujii

Do
ğuştan gözleri görmeyen Japon piyanist Nobuyuki Tsujii, festivalin en merak edilen isimlerinden. 1988 doğumlu genç sanatçı, müzikal yeteneğiyle sadece Japonya'nın değil, tüm dünyanın gelecek vadeden piyanistleri arasında gösteriliyor. 7 Aralık tarihinde, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek konserde, genç piyanist, Mozart, Beethoven ve Mussorgsky'den eserler seslendirecek.

Dördüncü Karde
şler'den 'Makrokosmos' ve Say sürprizi

Uzun süredir birlikte çalı
şmanın getirdiği uyum ve sıradışı teknikleriyle klasik müziğe yeni bir yorum getiren Ufuk ve Bahar Dördüncü, özellikle Fransız müziğindeki başarılı icralarıyla dikkat çekiyor.

"Makrokosmos" adıyla gerçekle
şecek gecede, Dördüncü Kardeşler perküsyonun usta isimleri Francois Volpe ve Sebastien Cordier ile birlikte sahne alacak.

Konser gecesinde ikili, bu yıl çıkardıkları 'Makrokosmos Dörtlüsü' adlı albümünden örnekler sunacak ve Prokofiev'in 'Kül Kedisi Suiti'ni seslendirecek. 9 Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekle
şecek konserin sürprizi ise, Fazıl Say'ın 'Varyasyonlar op 32' eserinin Türkiye prömiyerinin gerçekleşecek olması.

Olli Mustonen'den güçlü yorum

The Sunday Times'ın, "Her performansta ellerini kusursuz kullanıyor. O çalarken ruhunu hissediyorsunuz" yorumunu yaptı
ğı Finlandiyalı besteci, şef ve piyanist Olli Mustonen, festivale katılacak bir diğer güçlü isim. 11 Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek konserde, ünlü piyanist, Bach, Shostokovich ve Rachmaninoff'un eserlerinden oluşan bir programla dinleyenlerin karşısına çıkacak.

Say'ın 'Dört
Şarkı' Türkiye prömiyeri  'Andante Gecesi'nde

Klasik müzik dergisi 'Andante' adına yapılan gecede, Fazıl Say'ın yeni eseri 'Dört
Şarkı Op 37'nin Türkiye prömiyeri yapılacak.

Nazım Hikmet'in 'Masallar Masalı', Ingeborg Bachmann'ın 'Die Grose Fracht' (Büyük Yük), Turgut Uyar'ın 'Gö
ğe Bakma Durağı', Rilke'nin 'Der Panther' (Panter) adlı şiirlerden oluşan 'Dört Şarkı'da, Elif Şahin'in piyanosuna bas Szymon Chojnacki eşlik edecek.

Konserin ikinci yarısında, Birsen Ulucan izleyicilere keyifli anlar ya
şatacak. Gecede, Say'ın 'Nasreddin Hoca' eseri de seslendirilecek. 'Andante Gecesi', 13 Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Dorantes ile flamenko ate
şi

Dans ve müzi
ğin ateşini aynı sahnede buluşturan İspanyol piyanist David Peña Dorantes ve grubu, festivalin en hareketli gecelerinden birine imza atacak.

15 Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekle
şecek ' A Piano Abierto' gecesinde, piyaniste, Yelsy Heredia (Kontrabas), Faikal Kourrich (Keman), Nano Peña (Perküsyon) eşlik edecek.  Flamenko dansçıları Manuela Rios ve Joaquin Grilo ise, danslarıyla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Moskova Virtüözleri ve Harika Gençler

Festivalin kapanı
şını, festivalin daimi orkestrası Moskova Virtüözleri ve şef Vladimir Spivakov yapacak. 'Moskova Virtüözleri & Vladimir Spivakov ve Harika Gençler' adıyla gerçekleşecek bu özel konserde, piyanoda Daniel Kharitonov, obuada Sergey Finoedov, çelloda ise Anastasia Kobekina sahne alacak.

Spivakov Vakfı'nın dahi yeteneklerinin yer alaca
ğı kapanış konseri, 17 Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Halk konserleri devam ediyor

Festival, 12'nci yılında da ücretsiz halk konserleriyle kentin her noktasına ula
şabilmeyi hedefliyor. Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek performanslarla sınırlı kalmayacak festival programında, bu yıl dört farklı halk konseri yer alıyor.

Fazıl Say'ın verece
ği konser 11 Aralık Pazar günü saat 13:30'da, oldukça ilginç bir mekan olan Döşemealtı Orfe Atlı Spor Kulübü'ndeki Manej'de gerçekleşecek.

E
ğlenceli şovlarıyla beğeni toplayan Igudesman & Joo ikilisi, 2 Aralık Cuma günü saat 14:30'da Akdeniz Üniversitesi'nde sahne alacak.

8 Aralık Per
şembe günü ise Ufuk & Bahar Dördüncü saat 14:00'da Kepez Kültür Salonu'nda izleyicilerle buluşacak. Son olarak, 12 Aralık Pazartesi günü saat 20:30'da Alman caz piyanisti Dieter Koehnlein de Antalya Kültür Merkezi'ndeki Perge Salonu'nda müzikseverlerle buluşacak.

Ö
ğrenciler ve  sanatçılar Atölye Çalışmaları'nda buluşacak

Sanatsal de
ğeri kadar, eğitim yönü de önem taşıyan festivalde, ünlü müzisyenlerin ve öğrencilerin buluştuğu workshop'lar (atölye çalışmaları) gerçekleştirilecek.

Gürer Aykal, Gabor Boldoczki, Lara Melda, Olli Mustonen, Birsen Ulucan, Elif
Şahin & Szymon Chojnacki, Dorantes ve Vladimir Spivakov'un gerçekleştireceği workshoplarda, öğrenciler sanatçılarla çalışma olanağı yakalayacak.

Atölye çalı
şmaları, Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Güzel Sanatlar Fakültesi, Antalya Koleji ve Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde festival süresince devam edecek.

Festival boyunca 'Liszt Sergisi'

Festivalin bir di
ğer etkinliği; ünlü Macar besteci Liszt'in doğumunun 200'üncü yılı anısına düzenlenecek 'Liszt Sergisi'. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Macaristan Büyükelçiliği işbirliğiyle hayata geçirilecek sergi, 25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Antalya Kültür Merkezi  fuaye alanında görülebilir.

CNN TÜRK
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020