Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Hoinic ve Berezovsky'den Şostakoviç ve Beethoven - 12.10.2011Hoinic ve Berezovsky'den Şostakoviç ve Beethoven Bilkent Senfoni Orkestrası'nın 14 ve 15 Ekim konserlerinde Şostakoviç ile Beethoven'in ölümsüz eserleri seslendirilecek. Bujor Hoinic yönetimindeki konserin solisti Rus piyano ekolünün önemli temsilcilerinden Boris Berezovsky.

Uluslararası Çaykovski Yarı
şması altın madalyası sahibi Boris Berezovsky hem güçlü bir piyano virtüozu hem de özgün bir kavrayış ve hassasiyete sahip bir müzisyen olarak önemli bir ün kazanmıştır. “Burada kesinlikle büyük Rus piyanistlerinin gerçek varisine sahibiz”; “istisnai bir yetenek, göz kamaştırıcı ve müthiş güçlü bir virtüoz” gibi övgüler alan sanatçının CD'leri BBC Müzik Dergisi, Diapason d'Or, RTL d'Or gibi pek çok ödüle layık görülmüştür. Rus piyano virtüozları geleneğinin varisi Boris Berezovsky BSO ile Beethoven'in "Op.15, Do majör, No.1" ile Şostakoviç'in "Op.102, Fa majör, No.2" piyano konçertolarını seslendirecek. Bujor Hoinic yönetimindeki BSO ayrıca Şostakoviç'in "Op.96, La majör Festival Uvertürü" ile  Beethoven'in "Op.84, Egmont Uvertürü"nü yorumlayacak.

Müzisyen bir aileden gelen Bujor Hoinic, ilk müzik e
ğitimine çok erken yaşta, orkestra şefi ve besteci olan babası Mircea Hoinic ile başladı. Romanya, Timişoara’daki müzik okulunu piyano bölüm birincisi olarak bitirdikten sonra, Bükreş Konservatuvarı’nda Constantin Bugeanu ile orkestra şefliği, Dumitru Bughici ile kompozisyon çalıştı. 1973 yılında Dmitri Shostakovich’in jüri başkanlığında Romanya birinciliği ile mezun oldu. Hemen ardından profesyonel kariyerine başladı ve ülkenin en genç orkestra şefi ünvanını aldı. 1984’de kadar Timişoara Operası’nın müzik direktörü ve birinci şefi olarak çalıştı. Bu süre içinde, Romanya, Yugoslavya, Rusya, Fransa, Almanya ve Türkiye’de konuk sanatçı olarak pek çok konser, opera ve bale yönetti.  1976’dan bu yana Romanya Besteciler Birliği’nin asil üyesi olan Hoinic’in uluslararası platformda icra edilen eserleri arasında en önemlileri; orkestra için “Pavana” (1972), viyolonsel ve yaylı sazlar orkestrası için “Konçerto” (1973), orkestra için “Prelüd, Koral ve Füg” (1976), 1981’de ulusal “Cantarea Romaniei” Festivali’nde birincilik ödülü alan “Dacia-Felix” balesi, orkestra ve kadınlar korosu için “Angora” poemi (1982), arp, flüt, viyolonsel ve koro için “Deniz Lirikleri” kantatı (1986), orkestra için “Jazz Sonata”(1988), solistler, koro ve orkestra için “Pasiunile Martirilor” requiemi (1990), yaylı sazlar orkestrası için “Prelüd, Koral ve Füg” (1994), 3 gitar ve orkestra için antik stilde “Konçerto” (1996), koro ve orkestra için “Gordion” kantatı (1999), orkestra için “Konser Uvertürü” (2003), “Senfoni” (2004), yaylı sazlar orkestrası için “Divertimento” (2004), 2 gitar için konçerto “Horoscope” (2006), “Obua Konçertosu”dur (2007). Bunların dışında koro, piyano ve oda müziği için çok sayıda eser yazmıştır.

Gerek
şef, gerek besteci olarak Romanya, Polonya, Rusya ve Türkiye radyo- televizyonlarında pek çok kaydı olan sanatçının CD kayıtları da bulunmaktadır. Önemli uluslararası müzik  yarışmalarına jüri üyesi olarak davet edilen Hoinic, orkestra şefi olarak preklasik dönemden modern müziğe uzanan geniş bir repetuvara sahiptir. Son dört yıl içinde çeşitli orkestralar ile turneler, ulusal ve uluslararası festivallerde konserler, operalar ve baleler yönetmiştir. Bu orkestralardan bazıları; Bükreş “George Enescu”, Yaş, Timişoara, Arad, Sibiu Filarmoni Orkestraları (Romanya), Cheboksari (Rusya), Mersin, İstanbul, Bükreş, Belgrad operaları ve Ulusal Portekiz Senfoni Orkestrası’dır. Maestro Hoinic ayrıca Türkiye, Romanya hükümetleri ve özel kuruluşlar tarafından pek çok onur ödülüne layık görülmüştür. 1984’te Türkiye’ye yerleşen sanatçı, Antalya, Mersin, İstanbul Operaları, Eskişehir, Bursa ve Bilkent Senfoni Orkestralarının daimi konuk şefi olarak yer almaktadır. 1992-2007 yıllarında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kompozisyon Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışştır. Hoinic halen Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin  birinci şefliğini yapmaktadır.                

Moskova’da do
ğan Boris Berezovsky, Eliso Virsaladze ve Alexander Satz ile çalışarak öğrenimini Moskova Konservatuvarı’nda tamamladı. 1988 yılında Wilmore Hall’da verdiği ilk Londra konserinin ardından The Times sanatçıyı  “istisnai bir yetenek, göz kamaştırıcı ve müthiş güçlü bir virtüoz” olarak tanımlamıştır. İki yıl sonra bu yeteneği Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda (1990) altın madalya alarak tescillenmiştir.

Sanatçı, Leonard Slatkin yönetiminde Londra Filarmoni, Kurt Masur yönetiminde New York Filarmoni, Leif Segerstam yönetiminde Danimarka Ulusal Radyo Senfoni, Dmitri Kitaenko ile Frankfurt Radyo Senfoni Orkestrası, NDR Hamburg, Yeni Japonya Filarmoni, Birmingham Senfoni Orkestrası, Dallas, BBC ve Orchestre National de France gibi dünyaca ünlü orkestralarla düzenli olarak konserler vermektedir. Boris Berezovksy, resital ve oda müzi
ği sanatçısı olarak Berlin Filarmoni Piyano Serisi ve Uluslararası Concertgebouw Piyano Serileri'ni de içeren dünya çapındaki seriler ve festivallerde  konserler vermiştir. Mayıs 2005'te Partis'teki Champs Elysees Tiyatrosu’ndaki İlk solo resitalini vermiştir. Vadim Repin, Brigitte Engerer, Dmitri Makhtin, Alexander Kniazev ile ortak yürüttüğü projelerin yanı sıra Julian Rachlin, Michael Collins, Ralph Kirshbaum, Boris Pergamenschikov gibi ayrıcalıklı sanatçılarla işbirliği içerisinde bulunmuştur. 2006-2007 sezonunda, şef Saraste yönetiminde Oslo Filarmoni Orkestrası, Münih Filarmoni Orkestrası, The Ensemble Orchestral de Paris ile Nantes’de “Folles Journées, Bilbao,Tokyo The Roque d'Anthéron ve Aspen Müzik Festivallerinde konserler gerçekleştirmiştir. 8 Ocak 2007 - 18 Ocak 2007 tarihleri arasında Berezovsky müzik dünyasındaki prestijini kullanarak Vadim Repin, Alexander Kniazev, Dmitri Makhtin, Brigitte Engerer, Akiko Suwanaï ve Michael Kugel ile birlikte 7 özel olağanüstü konser vermiştir.

Berezovsky’nin son dönemde bütün Beethoven piyano konçertolarını Thomas Dausgaard yönetiminde
İsveç Oda Orkestrası ile kaydettiği albümler eleştirmenlerce büyük beğeni kazanmıştır. Sanatçı aynı zamanda Teldec için Chopin, Schumann, Rahmaninof, Mussorgski, Balakirev, Medtner, Ravel ve Liszt’in Transandantal Etüdler'inin tamamının bulunduğu solo CD’ler kaydetmiştir. Rahmaninof sonat kaydı Deutschen Schallplattenkritik ödülünü kazanırken, Ravel kaydı da LeMonde de la Musique, Diapason, BBC Müzik Dergisi ve The Independent Sunday tarafından okurlarına özellikle tavsiye edilmiştir. Berezovsky 2006 yılında BBC Müzik Dergisi Ödülü'nü kazanmıştır. Mirare Harmonia Mundi Şirketi için, Mayıs 2005'te Rahmaninof Prelüdlerinin, Dimitri Liss yönetimindeki Ural Filarmoni Orkestrası ile birlikte aynı bestecinin piyano konçertolarının (Kasım 2005’te 2 ve 3 nolu konçertolar, Ekim 2006’da da 1 ve 4 nolu konçertoları) ve Rahmaninof’a ithafen Brigitte Engerer ile iki piyano olarak kaydettikleri  birkaç ödüle layık görülen bir CD’nin kaydını gerçekleştirmiştir. Warner Classics International için A. Kniazev ve D. Makhtin ile birlikte Ekim 2004'te Şostakoviç Trio No.2 ve Rahmaninof Trio Elegiague No.2’yi kaydettiği CD’leri Fransa’da "Choc de la Musique", İngiltere’de "Gramophone", Almanya’da ise "Echo Classic" ödüllerini kazandılar. Berezovsky 2006 yılında Chopin/Godowsky solo piyano kayıtlarıyla da Diapason d'Or ve RTL d'Or ödüllerine layık görüldü. Dmitri Liss yönetimindeki Ural Filarmoni Orkestrası eşliğinde Çaykovski ve Haçaturyan konçertolarını seslendirdiği albümü 2006 yılının Nisan ayında İngiltere’de yayınlandı. 2004 yılında D. Makhtin ve  A. Kniazev ile oluşturduğu piyano, keman, viyolonsel triosu ile Çaykovski eserlerinden oluşan ve besteciye ithafen hazırlanan "A La Mémoire d'un grand artiste" DVD'si “Diapason d'Or”dan 4 yıldız kazanmış ve Avrupa ARTE Televizyonu ile Japonya NHK Kanalı’nda yayımlanmıştır.“Royal Festival Hall” ve “La Grange de Meslay Festival”inde canlı olarak kaydedilen Liszt resitalleri ile Brahms'ın piyano eserleri Berezovsky’nin en son kayıtları olarak Mirare etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sunulmuştur. 14 Ekim Cuma, 15 Ekim Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu’nda saat 20.00’de başlayacak konserlerin biletleri; www.mybilet.com adresinden temin edilebilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.

Bilkent Konser Salonu Gi
şesi Tel: 290 1775                   

www.bso.bilkent.edu.tr    
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021