Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gülsin Onay ve Ilya Itin’den muhteşem konser... - 05.08.2011şın bir balıkçı kasabası, yaz aylarında ise binlerce turisti ağırlayan Bodrum’un Gümüşlük beldesinde devam eden 8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali unutulmayacak bir konsere daha ev sahipliği yaptı.

 

Klasik müziğe gönül verenlerin günlerdir heyecanla beklediği Devlet Sanatçımız piyano virtüözü Gülsin Onay ve Rus asıllı virtüöz piyanist Ilya Itin’in Eklisia’da verdikleri konser, “Liszt'in 200. Doğum Yılı: 2 Konçerto, 2 Virtüöz, 2 Piyano” başğını taşıyordu. İkilinin, iki saat süren performansını 700 civarında müziksever izledi. Sanatçılar konser sonunda ayakta alkışlandı.

 

Konseri izlemeye gelenler arasında Osmanlı padişahlarından I. Abdülmecit’in 2. kuşak torunu Yazar Kenize Murad, eski Bakanlardan İmren Aykut ve Devlet Tiyatrosu eski Genel Sekreteri Gencay Gürün’ün yanı sıra Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire de vardı.

 

Ender rastlanır bir konser

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi’nin ana sponsorluğunda organize edilen 8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında sahne alan Gülsin Onay ve Ilya Itin, Liszt’in 200. doğum yılı nedeniyle bestecinin eserlerinden oluşan bir seçkiye yer verdiler. Müzik kariyeri Venezüella'dan Çin'e uzanan bir coğrafyada 5 kıtada 59 ülkeyi kapsayan ve Peter Cosse’nin hakkında “Duyarlı bir kesinliğe ve zekice bir parıltıya, en hassas şeyleri bile maharetli parmaklarına neredeyse gülümsercesine emanet etme yeteneğine sahip ve tutkulu bir sanatçı. Hayal gücü yüksek, mükemmel bir piyanist” dediği Devlet Sanatçımız Gülsin Onay ve International Piano Magazine’nin “Asgari fiziksel çaba ile elde ettiği güç ve doğruluk inanılmaz. Tüm okurlarımızın mutlaka tanıklık etmesi gereken olağanüstü bir piyanistlik…” yorumunu yaptığı Rus asıllı Piyanist Ilya Itin’in birlikte verdikleri konser, yurdumuzda ender rastlanan bir birliktelik ve bir programla izleyicinin ilgisine sunuldu.

 

2 Konçerto, 2 Virtüöz, 2 Piyano

Konserin ilk yarısında sahneye yalnız çıkan Ilya Itin, Liszt’in “Consolation No.3” ve Mephisto Valsi No.1” adlı eserlerini seslendirdi. Ardından sahneye Gülsin Onay ve Ilya Itin birlikte çıkarak, Liszt’in 2 numaralı Piyano Konçertosu’nu seslendirdiler. Eserde solist: Ilya Itin, orkestra: Gülsin Onay idi. Konserin ikinci yarısında ise Onay ve Itin, bu defa yine aynı bestecinin 2 numaralı Piyano Konçertosu’nu seslendirdiler. Eserde Gülsin Onay solist iken, orkestra Ilya Itin idi. Konserin son bölümünde ise Devlet Sanatçımız Gülsin Onay, “Abdülmecid Büyük Marşı”yla klasik müzikseverlerin karşısına çıktı. Konserde çalınan konçertolar iki piyano ile seslendirildi ve sırayla piyanistlerden biri solist olarak çalarken diğeri piyano için düzenlenmiş orkestra partisyonlarını yorumladı.  

 

Abdülmecit Büyük Marşı ilgiyle karşılandı

Gecenin en ilgi çeken eseri Liszt’in “Abdülmecit Büyük Marşı” idi. Donizetti Paşa’nın Sultan Abdülmecit’e bestelediği marşı Liszt’in, İstanbul’a geldiğinde verdiği konserde doğaçlama olarak seslendirmesi ve eseri çok beğenerek ülkesine döndükten sonra notaya dökerek Sultan’a hediye etmesi, o dönem Osmanlı Devleti ve Macaristan arasında iyi ilişkilerin filizlenmesine de neden olmuştu.

 

Konser sonunda Devlet Sanatçımız Gülsin Onay ve Rus asıllı Piyanist Ilya Itin, izleyicilerin yoğun alkışlarıyla tekrar sahneye gelerek bis yaptılar. Festivale ev sahipliği yapan Gümüşlük’ün sanatsever belediye başkanı Mehmet Tire de sanatçılara birer teşekkür plaketi ve çiçek verdi.

 

Sponsorlar

8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi ana sponsor olarak destek veriyor.

Ayrıca, Bosch, Salmakis Resort and Spa ve Engel & Voelkers festivalin Etkinlik Sponsorları olarak yer alıyorlar. Festivale sponsorluk yapan diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle: A2  ses, Arion Hotel, Club Hotel Zemda, The Marmara – Bodrum, Amavi – Gümüşlük, Hollanda Kraliyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Çağdaş Peyzaj, Valtur Tatil İşletmeleri, İbak Homes, THY, Yarımada Gazetesi, İge Giysi ve Tasarım ve

Bebek Güzellik Salonu, Günbatımı Restaurant.

 

8.  Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali Konser Programı

 

7 Temmuz –   Bodrum Kalesi - İzmir Devlet Senfoni Orkestrası – Frank Wakelkamp ( Viyolonsel )

11 Temmuz – Christine Wolff (Soprano) ve İbrahim Yazıcı ( Piyano)

14 Temmuz -  Eklisia Yaz Müzik Okulu Şan Konseri

15 Temmuz -  Misha Dacic -  (Piyano) ‘Bir Lizst Gecesi’. Liszt’in 200. Doğum Yılı Konser

17 Temmuz – Bodrum Kalesi - Zeynep Tanbay Modern Dans Topluluğu

23 Temmuz – Julian Gorus – (Piyano)

29 Temmuz-   Eklisia Yaz Müzik Okulu Piyano Konseri

30 Temmuz – Ilya Itin – (Piyano)

3 Ağustos   –  Ilya Itin – Gülsin Onay  - (Piyano) ‘2 konçerto–2 virtüöz - 2 piyano’. Liszt’in 200. Doğum yılı Konser

 

Bir sonraki konser: 5 Ağustos  -  Eklisia Yaz Okulu Piyano Konseri

 

6 Ağustos    -  Burcu Uyar (Soprano) İbrahim Yazıcı (Piyano)

8 Ağustos   -   Peter Katin  - (Piyano)

10 Ağustos –  Hakan Dinekli - Doğaçlamalar (Piyano)

12  Ağustos  - Eklisia Yaz Okulu Piyano Konser

13 Ağustos -   Gülsin Onay -  (Piyano)

17 Ağustos –  Jackie Jaekyung Yoo  - (Piyano)

19 Ağustos  -  Eklisia Yaz Okulu Flüt Konseri

20 Ağustos -   Gülşen Tatu - Ümit İşgörür - Eren Levendoğlu

4 Eylül      -      Alexander Baillie -  (Viyolonsel)

7 Eylül      -      Bodrum Kalesi - Burhan Öçal ve Paganini Trio

8 Eylül      -      Eklisia Yaz Okulu Viyolonsel Konseri

13 Eylül   -       Escher Quartet

14 Eylül    -      Escher Quartet

 

 

Bilet Satış

Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68

Biletix – www.biletix.com

 

Bilet fiyatları

25tl – 20tl – 15tl – 10 tl

 

İletişim

0 507 349 59 68

www.gumuslukfestival.org

gumuslukfestival@gmail.com

 

Konserlerin başlama saatleri 21:30

 

 

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021