Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Estonya Saaremaa Opera Festivali'nde Ankara Devlet Operası ve Jose Cura - 27.07.20111999’dan bu yana, Estonya’nın en büyük adası Saaremaa’da düzenlenen yaz festivalinin bu yılki onur konuğu Ankara Devlet Operası’ydı.Estonlar Türk operasıyla Sovyetler Birliği döneminde 60’lı yıllarda Tallinn’de Söylemiş olan Ayhan Baran ve son yıllarda da pek çok kez Tallinn ve Saaremaada söylemiş olan Tenor Şenol Talınlı sayesinde tanıştılar. Bu kez 160 kişilik kadrosuyla Saaremaa festivaline katılan Ankara Devlet Operamız 19 ve 20 Temmuz akşamlarında Şef Rengim Gökmen yönetiminde Yekta Karanın rejisiyle Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma Operasını sahneledi. Birinci akşam Aykut Çınar, Feryal Türkoğlu, Tuncay Kurtoğlu, Görkem Ezgi Yıldırım, Cenk Bıyıkın, ikinci akşam Arda Doğan, Esra Çetiner, Nazlı Deniz Boran ve Sabri Karabudak’ın başarıyla seslendirdiği, Selim Paşayı Okan Şenozanın canlandırdığı temsiller ayakta alkışlandı. Şef Rengim Gökmenin usta yönetimindeki orkestra ve Alessandro Cedrone nin hazırladığı koromuz büyük beğeni topladılar.

Yekta Karanın rejisi ve özellikle konuşmalı bölümlerin almanca yanında İngilizce ve Türkçe ve hatta Estonca olması keza büyük ilgi ve beğeni topladı. Çağda Çitkayanın dekorları, Şanda Zipçinin Kostümleri ve Fuat Gökün ışık düzenlemeleri de çok başarılıydı.

21 Temmuzda ise Şef Naci Özgüçün başarılı yönetimindeki orkestra ve koromuz ve solistlerimiz, Estonya, Avusturya, Finlandiya’dan solistlerle birlikte sahneyi paylaştı. Gala Konserde Ulvi Cemal Erkinden Köçekçe, Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’ndan Yalancı Dünya, Muammer Sun’dan Bozkırın Sesi (Görkem Ezgi Yıldırım), Selman Ada’nın Mavi Nokta Operası’ndan Keopsun aryası(Aykut Çınar), Ferit Alnar’dan iki dans büyük beğeni topladı.

Verdi’nin Macbeth Operasından Macbeth’in aryasını ve Giordani’nin Andrea Chenier Operası’ndan Gerard’ın aryasını büyük başarıyla seslendiren Eralp Kıyıcı çok alkış aldı. Feryal Türkoğlu, Tuncay Kurtoğlu, Aykut Çınar, Rossini, Puccini ve Verdiden aryaları başarıyla seslendirdiler. Orkestra, koro ve solistlerimiz ayakta alkışlandı ve defalarca sahneye çağrıldılar.

Saaremaa Festivali Kuressaare Şatosunun avlusuna ve duvarlarına bitişik olarak kurulan ve her yıl Hollanda’dan kiralanan 2000 kişilik kapasiteye ve çok büyük bir sahne ve orkestra çukuruna sahip bir çadır tiyatro ve bazı kilise ve diğer mekânlarda yer almaktadır. Biletlerin 40-60 euro arasında satıldığı temsillerimiz tamamen doluydu.

Ankara Devlet Operamızın 1997 den bu yana ilk defa yurtdışına çıktığını ve Ekim ayında da Güney Koreye gideceğini Sayın Rengim Gökmenden öğrendim. Operamızın başarılı biçimde yurdışına açılmasını sağlayan başta Sayın Rengim Gökmen olmak üzere, Sn. Erdoğan Davran ve tüm sanatçılarımızı ve emeği geçenleri de kutlarım.

Festival, 23 Temmuzda Jose Cura’nın konseriyle sonlandı. Harikalde sesini, müthiş sahnesiyle tamamlayan ve zaman zaman orkestrayı da yöneten Cura (kariyerine orkestra şefi ve besteci olarak başlamış) kendisine başarıyla eşlik eden Eston Soprano Aile Azsonyiyi de yüceltmeyi ihmal etmedi ve defalarca sahneye çağrılarak ayakta alkışlandı.

Çok özenli hazırlanmış olan Festival program kitabında, Eston Kültür Bakanı, Saaremaa Valisinin önyazılarında Operamız çok olumlu biçimde vurgulanmış olup, şeflerimiz, solistlerimiz ve bestecilerimiz hakkında da bilgi verilmiştir.

2012 yılı Saaremaa festival programı da şimdiden tüm ayrıntılarıyla festival kitabında yer almakta olup gelecek yılın onur konuğu Moskova Helikon Operasıdır.

2012 Aspendos festivaline de konuk olarak Eston Ulusal Operasının katılması söz konusudur.

Şule Soysal

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021