Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1758




Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler



 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 








Şu an 72 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

CARMEN Dans gösterisi ve AİDA GOMEZ İstanbul'u Flamenko ateşi ile yakacak! - 03.02.2010



İspanya'da defalarca Yılın Dansçısı olarak ödüllendirilen İspanya'nın ve Flamenko dansının en büyük isimlerinden AIDA GOMEZ ve grubu 'CARMEN' gösterileri  ile Dünya turnesi kapsamında Çin, Japonya, Avrupa ve Amerika gösterileri sonrasında bu kez 23 Şubat'ta CRR'de! 

BIZET'in unutulmaz CARMEN müzikleri ile gösteri için Jose Antonio Rodriguez tarafından özel bestelenmiş flamenko eserleri, dans ve müzik severlere unutulmaz dakikalar yaşatacak. 
 

Herkesin hikayesini bildiği Carmen gösterisi İspanya'dan gelen Aida Gomez ve Dans Grubu ile coşkulu ve aşk dolu bir dans şölenine dönüşüyor. 
 

AIDA GOMEZ  

Aida Gomez 1967 yılında Madrid'de doğdu. Dans çalışmalarına Ispanyol klasik dansı üzerine başladı ve 12 yaşında birçok ödül ve özel mezuniyet derecesini kazandı.

Ulusal Bale Grubuna (National Ballet Company) “Antonio El Bailarin” himayesinde katıldı ve birçok önemli rolde sahne aldı.  Grubunun 10. kuruluş yıldönümünde “Bodas de Sangre” de Antonio Gardes ile başrolü paylaştı. 

1989 yılında Jose Antonio'nun koreografisiyle Miguel Narros'un Don Juan'ında Dona Ines olarak sahne aldı. Aynı gösteri Moskova ve St. Petersburg'da da sahnelendi. Aynı yıl Antonia Merce'nin “La Argentina”sı için düzenlenen 100. yıldönümü kutlamalarında Teatro Maria Guerrero de Madrid'de sahne aldı. Trieste ve Carcassonne'ye giden “Stars o Dance” adlı projede birçok efsanevi dansçıyla beraber gösteriler düzenledi. Jose Antonio ile beraber Antonio Ruiz'in Puerta de Tierra adlı düetinde beraber çalıştı ve Vicente Escudero'ya hürmeten yapılan gecede baş dansçılardan biriydi. 

Joaquin Cortes 1996 yılındaki Avrupa ve Amerika turnesinde kendisini misafir sanatçı olarak ağırladı. Londra'daki “Royal Albert Hall” ve New York'taki “Radio City” sahne aldıkları en önemli sahnelerdi. Maurice Bejart's dans grubunda ve Rudra Dans okulunda öğretmen olarak beraber calıştı.

1997 yılında Madrid'de bulunan “Teatro Real”'in açılışında kendi prodüksiyonu olan “Falla's El Sombrero de Tres Picos” adlı gösterisini sahneledi ve aynı gösterideki performansı nedeniyle “Max Scenic Arts Prize” ödülünü aldı. 

Kendi grubunu kurduktan sonra Ispanya Kültür Bakanlığı onu Ispanyol Ulusal Balesi için Sanat Yönetmeni seçti ve bu sayede Ulusal Balenin başındaki en genç sanat direktörü oldu. Aynı yıl Vicente Amigo'nun “Poeta” adlı eserindeki koreografisiyle Endülüs Dans Grubuyla (Andalusian Dance Company”) turneye çıkmak için davet edildi. 

2000 yılında birbirinden çok farklı 2 adet karakteri içinde bulunduran yeni bir performans için çalışmalara başladı. Bunlar Antonio Canales'in Frida Kahlo adlı gösterisi ve Jose Antonio'nun Carmen'iydi. Aynı yılın Nisan ayında “Teatro Bellas Artes de Mexico”daki performansı nedeniyle “Instituto de Cultura del Teatro Bellas Artes” tarafından Gümüş Onur Madalyası aldı. 

2001 yılına gelindiğinde kendi kurduğu prodüksiyon şirketi ve grubuyla beraber Carlos Saura'nın yönettiği Salome'nin ilk gösterimindeki performansı için provalara başlamıştı. Aynı proje Montreal Ulusal Film Festivalinde “Best Artistic Contribution” ödülünü aldı. Valladolid, Brüksel, Paris, Miami Uluslararası İstanbul Film Festivalinin de içinde olduğu birçok festivalde de film gösterildi. 

2003 yılının Mart ayında Milanonun dünyaca ünlü sahnelerinden  “La Scala”da “Suenos” adlı projesinin prömiyeri yapıldı. Daha sonra aynı proje ile Avrupa'da turneye çıktı. “Un Paso Adelante” adlı popüler televizyon projesindeki rolünden sonra, İspanya Ulusal Tiyatrosuyla beraber Manuel de Falla'nın çalışmalarına dayanan Jose Carlos Plaza'nın “Suenos” adlı gösterisiyle turneye çıktı. Ispanyol Kraliyet Ailesi Palacio Real'de düzenlenen tanıtıma katıldı. 

Asya'da kendi grubuyla yaptığı geniş turnelerden sonra Carlos Saura ile tekrar “Iberia” adlı filmde beraber çalıştı. 2004 yılında Ulusal Dans Ödülünü (National Dance Prize) aldı. “Glamour” dergisi tarafından Yılın Kadını seçildi. “Teatro de la Zarzuela” da düzenlenen Antonia Gades'e ithaf edilen özel gecede sahne aldı. 2008'de Madrid Belediyesi tarafından en büyük kültür ödülü verildi.

Emilio Saggi tarafından yönetilen  “Carmen” adlı gösterisi ve İspanyol geleneksel dansı Permiteme Bailarte ile dünya turnesinde devam ediyor...

CARMEN'İN HİKAYESİ 

Tüm erkekleri cezbeden Carmen aşktan söz eden şarkısıyla dans etmeye başlar. Uyandırdığı ilginin farkında, inatçı hayranlarını küçümseyerek reddetmekte, yalnız Don Jose ile ilgilenmektedir. Şarkı bitince Don Joseye çiçek atar ve işbaşı yapan arkadaşlarına katılarak fabrikaya döner.

Carmen bir kızla kavga etmiş ve onu bıçaklamıştır. Yüzbaşı Zuniga,Carmen ‘i sorguya çeker,olayın nedenini anlatmasını ister. Ama Carmen konuşmamakta ısrarlıdır. Zuniga kızı tutuklamaya karar verip Don Joseye Carmen’i hapse götürmesini emreder. Özgürlüğüne kavuşabilmek için tüm çekiciliğini kullanan Carmen, Don Jose’yi kandırmaya çalışır ve eğer kaçmasını sağlarsa onu Lillas Pastia’nın meyhanesinde bekleyeceğini söyler. Sonunda onbaşı Carmen’in cazibesine dayanamayıp, onun kaçmasına göz yumar. Bunun üzerine Zuniga, onbaşıyı tutuklar.

Ünlü boğa güreşcisi Escamillo Lillas Pastia’nın meyhanesinde tüm ilgisini Carmen’e yöneltir.

Meyhaneye gelen Remendado ve Dancaire, yeni bir kaçakçılık planı yaparlar. Carmen sevgilisinin her an dönebileceğini düşünerek onlara katılmayı reddeder. Uzaktan Don Jose’nin sesi duyulur. Bu sırada gelen Zuniga, Don Jose ile alay ederek gitmesini emreder. Hakarete uğrayan Don Jose, Zuniga’ya saldırır. Remendado ve Dancaire, araya girerek olayın büyümesini önlerler. Don Jose’nin artık kaçaklara katılmaktan başka şansı kalmamıştır. Carmen, Don Jose’nin aşkından artık sıkılmaya başlamıştır.

Don Jose, aşağı vadide tırmanan bir adama ateş etmiştir. Escamillo  görünür, mermi şapkasını delip geçmiştir. Don Jose, Escamillo’nun sevgilisi Carmen’i aradığını öğrenince bıçağını çeker. Ancak Carmen ve diğerleri araya girerek kavgaya engel olurlar. Escamillo herkesi Sevil’deki boğa güreşine çağırarak gider. Saklandığı yerde kaçakçılar tarafından bulunan Micaela, ölmek üzere olan annesini görmeye gitmesi için Don Jose’ye yalvarır. Don Jose, Carmen’e geri döneceğini ve aralarındaki ilişkiyi ancak ölümün bitirebileceğini belirtir, Micaela ile gider. Oysa Carmen yeni sevgilisini düşünmektedir


Arenayı dolduran kalabalık, yeni sevgilisi Carmen ile gelen Escamillo’yu alkışlamaktadır. Don Jose’yi gören Frasquita ve Mercedes, Carmen’i ona karşı uyarırlar. Ama Carmen ondan korkmadığını belirtir. Herkes arenaya gelir. Yalnız kaldıklarında Carmen, Don Jose’nin tüm yalvarışlarını reddeder, kendisini öldürmesini veya bırakmasını söyler. Parmağından onun armağanı olan yüzüğü çıkarıp atar. Bunun üzerine çılgına dönen Don Jose, bıçağını çeker, Carmen’i öldürür. 



COMPANIA DE AIDA GOMEZ - CARMEN
 

SANAT YÖNETMENİ: AIDA GOMEZ

YÖNETMEN: EMILIO SAGI

KOREOGRAF: AIDA GOMEZ

MÜZİK YÖNETMENİ: JOSE ANTONIO RODRIGUEZ

MÜZİK: BIZET / JOSE ANTONIO RODRIGUEZ

IŞIK TASARIMI: NICOLAS FISTCHEL

KOSTÜM TASARIMI: MIGUEL CRESPI 

Biletler Biletix'de!  www.biletix.com

Biletix Çağrı Merkezi (0 216 556 98 00)


AIDA GOMEZ hakkında daha fazla bilgi, görsel ve röportaj istekleri için:

CRR Basın Sorumlusu: Sümeyra Gümrah Teltik -
                                      sgumrah@kultursanat.org
                                      0212 467 07 71


Pasion Turca Basın Sorumlusu: CENK ERDEM
                                            cenk@pasionturca.net
                                            0212 274 43 48
                                            0536 580 09 93
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020